V kotline sídlili Slovania už od praveku
Zvolenská kotlina je kotlina Slovenského stredohoria, ktorá sa nachádza medzi Banskou Bystricou, Zvolenom, Detvou a Ľubietovou. Kotlinu obkolesujú Veporské vrchy z východu, Kremnické a Štiavnicke vrchy zo západu. Na severe hraničí s Veľkou Fatrou a Nízkymi Tatrami a smerom k juhu prechádza v Juhoslovenskú kotlinu a Krupinskú planinu.
Prvé stopy osídlenia v kotline vedú až do obdobia praveku. Fascinujúce sú aj nálezy zo včasného stredoveku. Najstarším dôkazom osídlenia Slovanov v oblasti, je keramika zdobená vlnovkou, ktorú naši predkovia ručne vymodelovali.
Región nikdy nemal príliš úrodnú pôdu. Čím teda prilákal prvých Slovanov, ktorí sa v ňom usídlili už na prelome 6 – 7. storočia? Vysvetlenie môžeme hľadať v blízkych pohoriach, ktoré ľudí odpradávna priťahovali pre nerastné bohatstvo.
Prednášku pod názvom Slovania vo Zvolenskej kotline bude viesť archeologička a pedagogička Marta Mácelová, ktorá sa s návštevníkmi múzea podelí o svoje dlhoročné skúsenosti s výskumom materiálnej kultúry Slovanov.
Inšpirujte sa tradičnými drevárskymi remeslami
Do Lesníckeho a drevárskeho múzea stojí za to prísť aj kvôli zaujímavým výstavám. Milovníkov prírody poteší výstava Les v symbolike miest a obcí Zvolenskej župy, ktorú si môžete pozrieť do 13. februára 2015. Stále expozície sa zaoberajú významom lesa pre človeka či tradičnými drevárskymi remeslami ako sú tesárstvo a stolárstvo.
Dozviete sa, aké techniky a historické nástroje používali remeselníci kedysi. Možno vás inšpirujú natoľko, že ich použijete k vlastnej práci, alebo si z dreva vyrobíte nejaké umelecké predmety pre potešenie duše.
Viac informácií nájdete na webovej stránke múzea.