Paraty - (zrejme) jediné mesto sveta, ktoré sa teší zo záplav

, 25.06.2015 07:00
Paraty, Brazília, biele domy, mestečko, príliv,...
Počas splnu vystúpi oceán zo svojho miesta a na chvíľu sa nasťahuje do ulíc Paraty. Autor:

Malebné vrchy, ktorých špice sa podchvíľou cudne ukryjú do sivého obláčika, priezračná voda či miestny liehovar na výrobu brazílskeho trstinového alkoholického nápoja cachaça, ktorý pripomína rum – také je koloniálne mesto Paraty.

Tridsaťšesťtisícové mesto na brazílskom pobreží Costa Verde, medzi São Paulom a Rio de Janeirom, sa v posledných rokoch stalo vyhľadávanou turistickou destináciou vďaka krásnemu prírodnému prostrediu a zaujímavému historickému centru. To však nie je na ňom to najzaujímavejšie…

Obraz zastaveného času

Paraty má výhľad na záliv Ilha Grande, v ktorom sa kúpe množstvo tropických ostrovčekov. Hneď za mestom sa do výšky takmer poldruha kilometra dvíhajú kopce pokryté dažďovými pralesmi ukrývajúcimi očarujúce vodopády. Parky a prírodné rezervácie priam lákajú na objavnú a dobrodružnú cestu do ich útrob.

Biele domy v mestečku sú postavené na mohutných kameňoch, ale ich uniformnosť rozbíjajú farebné dvere a okná. Úhľadné dlažobné kocky, po ktorých dupocú konské kopytá, ohlušujúci ranný spev tropických vtákov, ktoré sa snažia konkurovať kovovým úderom kostolných zvonov, a všadeprítomná bujná zeleň zakončená pestrofarebnými kvetmi budia dojem, akoby sa v Paraty pred dobrými desiatkami rokov zastavil čas.

Scenéria miesta je priam ideálna pre tvorbu umelcov – každoročne sa tu schádzajú maliari či fotografi a koná sa tu tiež najväčší brazílsky literárny festival.

Zlatá cesta posiata pirátmi

Dejiny mestečka siahajú až do 16. storočia, keď ho založili portugalskí kolonizátori. Pomenovali ho Paraty, čo v jazyku domorodých indiánskych kmeňov znamenalo „rybia rieka“.

Scenéria miesta je priam ideálna pre tvorbu...
Scenéria miesta je priam ideálna pre tvorbu umelcov. Autor: SHUTTERSTOCK

Okolo roku 1800 sa však veľa v Paraty zmenilo. V brazílskych horách objavili najväčšie zásoby zlata na svete, a tak sa z pokojného mesta stal rušný prístav lodí, ktoré vozili vyťažený kov do Ria de Janeira a odtiaľ do Portugalska.

V horách dokonca postavili kamennú, 1 200 kilometrov dlhú Zlatú cestu (Caminho do Ouro), po ktorej sa tovar prepravoval. Vozy naložené zlatom však často prepadávali banditi, a tak nebola veľmi bezpečná. Dnes sa po nej s obľubou prechádzajú turisti.

Po tom, ako sa drahý kov vyčerpal, Paraty zažilo obrodenie až koncom 19. storočia, keď sa jeho prístav opäť začal využívať – tentoraz na transport kávy.

Tretíkrát mestečko ekonomicky povstalo začiatkom 20. storočia, od kedy sa v liehovare destilovala cachaça, ktorá je základom známeho brazílskeho alkoholického nápoja caipirinha (pripravuje sa z alkoholu cachaça, cukru a limetky).

Upršaný raj

Až do roku 1973, keď vybudovali veľkú cestu spájajúci Rio de Janeiro a mestom Santos, neďaleko São Paula, bolo Paraty bokom od ruchu moderného sveta. Aj vďaka tomu sa desaťročia nemenilo a dobre si uchovalo svoju historickú atmosféru.

Biele domy sú postavené na mohutných kameňoch,...
Biele domy sú postavené na mohutných kameňoch, ale ich uniformnosť rozbíjajú farebné dvere a okná. Autor: SHUTTERSTOCK

Ospanlivé a takmer vyľudnené rybárske mestečko znovuobjavili až turisti, ktorí mu vdýchli svojim nadšením nový život, a tak sa z Paraty stal vyhľadávaný cieľ ciest. Návštevníkov tu fascinuje takpovediac starosvetský život, ktorí vedú domáci – úprimné rozhovory susedov, čo spolu venčia psov, či veselé pozdravy usmiateho pekára na ceste do práce všetkým ľuďom navôkol.

Prírodné prostredie, ktoré je jednou z najväčších devíz kraja, je však zároveň jeho veľkou nevýhodou. Paraty umiestnené na úpätí hôr zvyknú zalievať dažde. V porovnaní s len pár hodín cesty vzdialeným Riom tu spadne až dvojnásobne viac zrážok – dažde trvajú až tri mesiace v roku.

Mesto na pobreží, obkolesené horami, je ako lievik, a tak sa nad ním zhromažďuje vlhkosť, ktorá sa zhmotňuje v opare a sivých mrakoch. Niektorí návštevníci však vedia nájsť čaro aj v tomto tristnom počasí, pretože, ako hovoria, poskytuje pochmúrnu umeleckú inšpiráciu.

Záplava? Skvelé, upratujeme!

Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať zvláštne, turisti sem cestujú aj kvôli záplavám – tešia sa na nevšedné divadlo, keď sa do ulíc vplazia hektolitre vody.

Turisti sem cestujú aj kvôli záplavám...
Turisti sem cestujú aj kvôli záplavám... Autor: SHUTTERSTOCK

Paraty zaplavuje celkom často a dokonca zámerne. Je to totiž starý a veľmi efektívny spôsob čistenia, ktorý naprojektovali a zaviedli ešte pradávni zakladatelia mesta. Paraty je položené nižšie ako hladina mora, ale kamenné dlažobné kocky chodníkov a podstavce, na ktorých stoja domy, vyčnievajú do výšky asi 30 centimetrov nad ňou.

Počas splnu, keď je príliv silnejší, sa oceán zdvihne, na chvíľu sa presťahuje do ulíc Paraty a z ciest potichu vyplaví všetku nečistotu. Miestni vtedy ponúknu turistom žabky, aby si mohli vysušiť svoje premočené topánky a nerušene pozorovať mihotavý odraz koloniálnych budov v morskom zrkadle.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Brazília #Rio de Janeiro #záplavy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku