Philly, ako mesto jeho obyvatelia bežne volajú, znamená v preklade z gréčtiny mesto bratskej lásky (The City of Brotherly Love). Zodpovedá to ideálom kvakerov (členov protestantského hnutia založeného v roku 1682), ktorí sa oslovovali „brat“ alebo „priateľ“. V každom prípade je však Filadelfia najväčšie mesto štátu Pensylvánia a piate najľudnatejšie mesto USA. Je pozoruhodné nielen históriou, ale v priebehu 20. storočia sa z neho stala aj moderná metropola. Rušné centrum kombinuje prvky tradičnej architektúry, reprezentovanej napríklad barokovou radnicou v tvare svadobnej torty so sochou zakladateľa mesta Williama Penna na špici, s novými výškovými stavbami.
Nezaslúžene v tieni New Yorku
Napriek všetkému je Filadelfia v tieni autority a vlády New Yorku. Povie vám to hociktorý obyvateľ mesta, ktorý je dodnes presvedčený, že prvé hlavné mesto USA si zaslúži viac pozornosti turistov ako Veľké jablko. A je to pravda. Unavený od návalu ľudí, policajných a hasičských sirén vstupujete do Filadelfie ako na seansu „expresnej meditácie“. V tomto smere je toto mesto ideálne na návštevu počas slnkom zaliateho víkendu. Sú na to dva dôvody. Po prvé, skúsený turista tam dlhšie nemá čo hľadať. A po druhé, Filadelfia skrýva v sebe to, čo New York určite nemá. A to je „historická hrdosť“. Pocítiť to môžu iba tí, ktorí majú radi históriu, pamätníky, múzeá a vedia, že Philly nie je len rodiskom svetoznámeho chutného syra, ale aj mestom, v ktorom 4. júla 1776 schválili Ústavu nezávislosti USA.
Philly Cheesesteak je pochúťka
Po dlhom blúdení mestom dobre padne práve „syrová“ miestna špecialita Philly Cheesesteak. V minulosti prichádzali do oblasti dnešnej Filadelfie tisíce Európanov. V Novom svete hľadali lepší život. A tak každá národnosť priniesla do miestnej kuchyne inú chuť a nové ingrediencie. Najznámejším jedlom, ktoré ako svoje rodisko označuje práve toto mesto, je práve cheesesteak. Zjednodušene je to rožok plnený plátkami hovädzieho mäsa a syrom. Vznikli aj nové variácie s prídavkom praženej cibuľky, hríbov a iné. Vymysleli ho v 30. rokoch 20. storočia pouliční predavači hotdogov Pat a Harry Olieriovci.
„Musíte ísť rovno až na roh Bankovej ulice a tam majú ten pravý Philly Cheesesteak,“ reaguje na priamu otázku mladík, z ktorého sa vykľul študent pracujúci práve v malom, ale za to veľmi navštevovanom obchodíku s vyhľadávanou špecialitou.
„To nie je pravý Philly Cheesesteak. Ten je tamto,“ sprisahaneckým hlasom preruší naše blúdenie po zozname bohatej ponuky mladá predavačka v Sonny's na spomínanej adrese. Na Market street (Obchodnej ulici), jednej z centrálnych tepien mesta. Iba niekoľko blokov od historickej pošty, na ktorej pôvodne pracoval Benjamin Franklin a z ktorej možno aj dnes poslať domov pohľadnicu s poslednou dochovanou pečiatkou v tvare podpisu tohto slávneho vlastenca.
Pre niekoho môžu byť však dva spomínané víkendové dni prikrátke na prehliadku nielen centra v snahe dozvedieť sa čo najviac o amerických dejinách. Napríklad určite stojí za to prejsť sa miestnymi starými uličkami, o ktorých Bruce Springsteen spieva tak pútavo vo svoje balade Streets of Philadelphia.