Llanfairpwllgwyngyll... Nezlomíte si jazyk pri vyslovení názvu tejto dediny?

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Nie, toto nie je náhodný zhluk hlások, ale názov dediny na ostrove Anglesey vo Walese. V preklade z waleštiny znamená „Kostol svätej Márie (Llanfair) v doline (pwll) bielych liesok (gwyn gyll) blízko (go ger) prudkého víru (y chwyrn drobwll) a kostola svätého Tysilia (Llantysilio) z červenej jaskyne ([a]g ogo[f] goch)“.

23.09.2015 07:00
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysi... Foto:
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch
debata (1)

S 58 znakmi je tento názov najdlhším jednoslovným geografickým pomenovaním v Európe a druhým najdlhším na celom svete. Podľa Walesanov má však len skromných 51 písmen, keďže „ch“ a „ll“ považujú za jednu hlásku. Na internete vďaka dedine vznikla aj webstránka s najdlhším názvom llanfairpwllgwyn­gyllgogerychwyr­ndrobwllllanty­siliogogogochuchaf­.org.uk.

Svetovo najdlhší je 85-písmenový názov novozélandskej obce Taumatawhakatan­gihangakoauau­otamateaturipu­kakapikimaunga­horonukupokaiw­henuakitanata­hu a tretím najdlhším je meno amerického jazera Chargoggagoggman­chauggagoggchau­bunagungamaugg. Má 45 hlások.

Prednedávnom obletelo internet video s britským hlásateľom počasia Liamom Duttonom, ktorý dostal za úlohu v živom prenose vysloviť názov Llanfairpwllgwyn­gyllgogerychwyr­ndrobwllllanty­siliogogogoch. Zvládol to bez chyby a bez zaváhania. Video s meteorológom len za prvých 24 hodín videlo viac než päť miliónov ľudí a dedina sa masívne zviditeľnila.

Horná dolná

Dedina je rozdelená na dve menšie časti. Llanfairpwllgwyn­gyll-Uchaf (Horná Llanfairpwllgwyn­gyll) je pôvodná, a Llanfairpwllgwyn­gyll-ISAF (Dolná Llanfairpwllgwyn­gyll) je zasa novšia a leží bližšie k vlakovej stanici.

Britská obec sa pôvodne predstavovala kratšími menami Llanfair Pwllgwyngyll alebo Llanfairpwllgwyn­gyll, ale v roku 1860 sa rozhodli spraviť z nej turistické a obchodné centrum, ktorému by vraj lepšie svedčal jazykolamný názov Llanfairpwllgwyn­gyllgogerychwyr­ndrobwllllanty­siliogogogoch.

Marketingový ťah, ktorý skrsol v hlave miestneho krajčíra, sa ukázal ako mimoriadne úspešný a ľudia dnes do Llanfairpwllgwyn­gyllgogerychwyr­ndrobwllllanty­siliogogogoch cestujú hoc aj kvôli fotografii.

Žila tu aj herečka

Do dediny sa turisti dostanú aj keď sa budú pýtať na Llanfairpwll či Llanfair PG, no pred návštevou by mali zvládnuť aspoň základy waleštiny, pretože z trojtisícovej miestnej komunity asi trištvrtina obyvateľov preferuje tento jazyk. PG sa k názvu Llanfair pridáva z praktických dôvodov, viaceré waleské dediny majú totiž v názve Llanfair a bez rozoznávacieho prvku by mali miestni poštári značne sťaženú prácu.

Herečka Naomi Watts Foto: SITA/AP, Joel Ryan
Naomi Watts Herečka Naomi Watts

Llanfairpwllgwyn­gyllgogerychwyr­ndrobwllllanty­siliogogogoch sa chváli aj celebritnými nájomníkmi. Ako dieťa tu niekoľko rokov žila britská herečka Naomi Watts, ktorá v dedine navštevovala aj waleskú jazykovú školu Ysgol Gyfun Llangefni. „Učili sme sa waleštinu v škole uprostred ničoho, zatiaľ čo všetci ostatní študovali v angličtine,“ spomína na mladé letá. Vraví sa však, že koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom a zdá sa, že tréning pamäte z detstva Naomi zúročila aj v hereckom povolaní.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #wales #názov