Dohromady organizácia posudzovala 89 premenných, napríklad hrubý domáci produkt a percento ľudí, ktorí majú prácu na plný úväzok, ale aj ďalšie zaujímavé čísla, ako je počet zabezpečených internetových serverov a ako dobre si ľudia dokážu odpočinúť na denno-dennej báze.
Premenné potom organizácia rozdelila do ôsmich oblastí: hospodárstvo, podnikanie a príležitosti, správa verejných vecí, vzdelanie, zdravie, bezpečnosť a zabezpečenie, osobná sloboda a sociálny kapitál. Index sa pozrel na 142 krajín, ktoré majú najdostupnejšie údaje a zostavil zoznam.
Slovensko je na 35. mieste
Rebríčku tento rok kraľuje Nórsko, ktoré sa umiestnilo na 4. mieste čo sa týka ekonomiky, ôsma priečka mu patrí v oblasti bezpečnosti. Na rozdiel od škandinávskej krajiny sa Spojené štáty americké stávajú čoraz menej bezpečnými a organizácia Amnesty International uvádza, že USA majú rovnakú úroveň politického násilia ako Saudská Arábia. Index ukazuje, že k dramatickému poklesu v oblasti bezpečnosti došlo všade okrem Európy.
Za posledných sedem rokov sa vyšvihla Indonézia a bohatne rýchlejšie ako ostatné štáty. Najslobodnejším štátom je podľa prieskumu Kanada. Okrem prvenstva v oblasti osobnej slobody je tiež táto krajina jednou z najtolerantnejších voči imigrantom a 92 jej percent občanov súhlasí s tým, že je skvelým miestom pre cudzincov. Kanada je tiež piatou najlepšie sa správajúcou krajinou voči etnickým menšinám.
Na 26. mieste sa umiestnila Česká republika, ktorá v tomto rebríčku oproti minulému roku poskočila o tri miesta nahor. Čo sa týka ekonomiky, darí sa jej dobre, inštitút ju zaradil na 13. miesto, avšak horšie je to v sociálnej oblasti.
Rebríček naj krajín
25. Slovinsko
24. Španielsko
23. Malta
22. Francúzsko
21. Taiwan
20. Hongkong
19. Japonsko
18. Belgicko
17. Singapur
16. Rakúsko
15. Veľká Británia
14. Nemecko
13. Luxembursko
12. Island
11. USA
10. Írsko
9. Fínsko
8. Holandsko
7. Austrália
6. Kanada
5. Švédsko
4. Nový Zéland
3. Dánsko
2. Švajčiarsko
1. Nórsko
Zdroj: Businessinsider.com, Travelandleisure.com, Prosperity.com