Múzeum leží južne od Káhiry v provincii Fajjúm a svojou neobvyklou témou má povzbudiť záujem turistov, o ktorých vo veľkej miere Egypt prišiel kvôli teroristickým útokom.
Hlavným lákadlom múzea je neporušená kostra takzvanej chodiacej veľryby, ktorá žila na zemi vyše 37 miliónov rokov a vzhľadom na tvar končatín bola zrejme schopná zdržiavať sa čiastočne i na súši.
Minister pre životné prostrednej Chálid Fahmi povedal, že táto paleontologická zbierka pritiahne zrejme iný druh turistov než sú bežní návštevníci Egypta, ktorí vyhľadávajú pláže a pamiatky z doby vlády faraónov.
V Egyptskom múzeu v Káhire otvorili novú zbierku zostavenú z exponátov, ktoré boli pôvodne ukradnuté a Egypt ich získal neskôr späť. Z 500 artefaktov vrátených v rokoch 2014 a 2015 tu možno vidieť 198 predmetov. Získať sa ich podarilo z Francúzska, Nemecka a USA a je medzi nimi tabuľka a sarkofág, ktoré pochádzajú z obdobia starého Egypta, ďalej mince z rímskeho obdobia a časť islamskej výzdoby z 15. storočia.
Egypt vedie niekoľko rokov intenzívnu kampaň za navrátenie ukradnutých pamiatok a prvýkrát tieto späť získané predmety vystavoval roku 2010.