Levočské historické pamiatky v noci žiaria

Po tom, ako mesto Levoča zmodernizovalo verejné osvetlenie vo všetkých mestských častiach mimo Námestia Majstra Pavla, sa viac svetla dostane aj k historickým budovám a kultúrnym pamiatkam.

10.02.2016 16:00
Levoča Foto: ,
Levoča

„Teraz sú na rade historické skvosty na Námestí Majstra Pavla. Z veľkej časti sme už osvetlili Baziliku sv. Jakuba, Evanjelický kostol, budovu historickej radnice,“ vysvetlil primátor mesta Milan Majerský.

Postupne plánuje mesto pristúpiť k osvetleniu ďalších, najmä zrekonštruovaných budov, napríklad Župného či Turzovho domu. Výnimkou by nemalo byť unikátne levočské hradné opevnenie.

Levočské ulice od konca minulého roka osvetľuje zmodernizované verejné osvetlenie, investíciu mesto uhradilo z nenávratného finančného príspevku vo výške takmer 498-tisíc eur, zvyšok z vlastných zdrojov. Na rade sú teraz historické pamiatky vrátane mestských hradieb. „Tie by sme chceli nasvietiť podobne ako Spišský hrad,“ priblížil zámer primátor.

Vedenie mesta zároveň uvažuje, ako osvetlenie historických budov technicky a materiálne čo najefektívnejšie zabezpečiť. Priestor by mohli dostať i šikovní študenti, ktorí by dokázali spracovať svetelno-technický projekt, a to napríklad v rámci diplomovej práce.

„Potom plánujeme osloviť väčšiu, možno aj nadnárodnú spoločnosť, ktorá by mohla do projektu vstúpiť, podieľať sa na osvetlení našich krásnych pamiatok, zároveň si tak urobiť reklamu,“ prezradil Majerský.

Podľa jeho slov ide o prvotné plány, mestu by to však pomohlo ušetriť verejné financie. Dodal tiež, že existuje viacero alternatív, ako projekt zabezpečiť.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #pamiatky #Levoča #osvetlenie