Levočské historické pamiatky v noci žiaria

10.02.2016 16:00
Levoča
Levoča Autor: ,

Po tom, ako mesto Levoča zmodernizovalo verejné osvetlenie vo všetkých mestských častiach mimo Námestia Majstra Pavla, sa viac svetla dostane aj k historickým budovám a kultúrnym pamiatkam.

„Teraz sú na rade historické skvosty na Námestí Majstra Pavla. Z veľkej časti sme už osvetlili Baziliku sv. Jakuba, Evanjelický kostol, budovu historickej radnice,“ vysvetlil primátor mesta Milan Majerský.

Postupne plánuje mesto pristúpiť k osvetleniu ďalších, najmä zrekonštruovaných budov, napríklad Župného či Turzovho domu. Výnimkou by nemalo byť unikátne levočské hradné opevnenie.

Levočské ulice od konca minulého roka osvetľuje zmodernizované verejné osvetlenie, investíciu mesto uhradilo z nenávratného finančného príspevku vo výške takmer 498-tisíc eur, zvyšok z vlastných zdrojov. Na rade sú teraz historické pamiatky vrátane mestských hradieb. „Tie by sme chceli nasvietiť podobne ako Spišský hrad,“ priblížil zámer primátor.

Vedenie mesta zároveň uvažuje, ako osvetlenie historických budov technicky a materiálne čo najefektívnejšie zabezpečiť. Priestor by mohli dostať i šikovní študenti, ktorí by dokázali spracovať svetelno-technický projekt, a to napríklad v rámci diplomovej práce.

„Potom plánujeme osloviť väčšiu, možno aj nadnárodnú spoločnosť, ktorá by mohla do projektu vstúpiť, podieľať sa na osvetlení našich krásnych pamiatok, zároveň si tak urobiť reklamu,“ prezradil Majerský.

Podľa jeho slov ide o prvotné plány, mestu by to však pomohlo ušetriť verejné financie. Dodal tiež, že existuje viacero alternatív, ako projekt zabezpečiť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pamiatky #Levoča #osvetlenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku