Michalovce majú hviezdnu novinku - nafukovacie digitálne planetárium

Michalovská hvezdáreň získala v rámci projektu rekonštrukcie astronomického areálu mobilné digitálne planetárium. Ako informovala riaditeľka hvezdárne Gabriela Kramáreková, o služby planetária majú veľký záujem základné školy nielen z okresu Michalovce, Vranov nad Topľou, či Trebišov, ale dokonca aj z Užhorodu či Maďarska.

05.04.2016 14:00
spln, Mesiac, nebo, noc, obloha, tma, Kansas Foto: ,
Ilustračné foto.
debata

„Pripravili sme základné programy pre najmladšie deti z materských a základných škôl, pre starších žiakov a pre stredoškolákov, ale aj pre dospelých. Ponúkame školám a ďalším inštitúciám programy v planetáriu. Podmienkou je, že príslušná inštitúcia musí mať k dispozícii miestnosť s čistou pozametanou a umytou podlahou s rozmermi minimálne 7 × 7 metrov a výškou minimálne 3,20 metra. Samozrejmosťou je elektrická zásuvka,“ informovala riaditeľka Kramáreková.

Návštevníci sa oboznámia s možnosťami digitálneho planetária, dozvedia sa informácie o súhvezdiach, ukážu si vzhľad oblohy a jej otáčanie aj na severnom a južnom póle, na rovníku, na južnej pologuli.

Uvidia na oblohe planéty a ich pohyb, priblížia si povrchy niektorých planét a Mesiaca, preletia sa Mliečnou cestou, kopou galaxií, uvidia vláknitú štruktúru vesmíru a ešte oveľa viac.

Ako sa za tisícročia menil vesmír

Tí starší si budú môcť ukázať vzhľad oblohy za desiatky tisíc až státisíce rokov, precesiu zemskej osy – „putovanie“ severného pólu od Polárky k iným hviezdam, ročný pohyb Slnka po oblohe aj tzv. „analému“ – krivku, ktorú vytvára Slnko, ak spojíme jeho polohu každý deň na pravé poludnie na danom meridiáne za celý rok.

Na doplnenie je k dispozícii množstvo videí z viacerých oblastí astronómie a z kozmonautiky premietaných na takmer celé vnútro kupoly planetária.

Nafukovacia kupola v rybím okom

Digitálne prenosné planetárium má nafukovaciu kupolu s priemerom 5 metrov a kapacitu do 25 divákov. Srdcom planetária je výkonný počítač, dataprojektor a objektív typu „rybie oko", ktorý premieta obraz z dataprojektora na vnútrajšok kupoly.

Digitálne planetárium (alebo aj digitárium) má oveľa väčšie možnosti ako klasické „analógové“ nemecké planetáriá typu ZKP2 inštalované napríklad v Košiciach, Prešove, Žiari nad Hrom, ktorých základom je otáčavý guľovitý projektor s diapozitívmi oblohy a prídavnými projektormi.

Digitárium premieta do oblohy napr. obrázky kresieb súhvezdí, ako si ich ľudia predstavovali, rôzne čiary súradnicových systémov, ukáže oblohu ako vyzerala pred desiatkami tisíc rokov a ako bude vyzerať za takýto časový úsek.

Ako let galaxiou

Ďalej umožňuje dopĺňať premietanie oblohy aj projekciou videoklipov, či filmov na celú plochu kupoly (tzv. „full dome“), kde je divák dejom doslova obkolesený. Môže sa vydať na let slnečnou sústavou, či galaxiou, ba aj medzigalaktickým priestorom.

Vďaka digitálnej projekcii sa cítia diváci prítomní v orbitálnej stanici, či lietajú s kozmonautom vo voľnom kozmickom priestore na obežnej dráhe okolo Zeme.

Digitárium však dokáže ešte omnoho viac. Jeho využitie na projekciu vesmíru je len jedna z možností. Ak máte príslušný software a filmy, môžete sa napríklad plaviť pod hladinou mora a sledovať hlbokomorský život, alebo cestovať v ľudskom tele, pozorovať život dinosaurov v druhohorách, či pozorovať detaily štruktúry hmoty zblízka a aj hocičo iné, čo si vymyslíte.

Podobné digitálne planetáriá ako v Michalovciach majú v Hurbanove (pevne namontované) a dve sú prenosné sú v Leviciach a Partizánskom.

debata chyba
Viac na túto tému: #Michalovce #planetárium #hvezdáreň