Presťahovala sa Lochnesská príšera do Temže? Internetom sa šíri nejasné video

, 09.04.2016 07:00

Na portáli YouTube sa nedávno objavilo polminútové video s názvom Tajomný obor/Objekt v Temži, ktoré za necelé dva týždne videlo takmer 3 milióny ľudí.

Široká verejnosť teraz háda, čo mohlo byť tým obrovským tmavým zvieraťom, ktoré na kameru zachytil z lanovky nad Greenwichom užívateľ Penn Plate, keď sa na chvíľu vynorilo nad hladinu rieky. „Niečo obrovské sa pohybovalo pod vodou a potom sa nakrátko vynorilo. Sú v Temži veľryby?? Alebo to bola nejaká divná ponorka?“ pýtal sa Plate v popise.

Jedným z možných, aj keď pre hľadačov senzácií pomerne banálnym vysvetlením môže byť, že objektom je veľryba, ktorá do rieky zablúdila, píše portál Time.com. Túto teóriu podporuje aj fakt, že minulý rok sa objavilo v Temži niekoľko mŕtvych veľrýb. Mohlo by ísť tiež o delfíny alebo tulene, ktoré plávajú vo dvojiciach.

Za posledných desať rokov spozorovali v Temži 49 veľrýb, viac ako 2 000 tuleňov a asi 450 sviňúch alebo delfínov.

K nahrávke sa vyjadrili aj odborníci. Londýnska organizácia, ktorá monitoruje divokú prírodu, sa vyjadrila, že nevie o žiadnych veľkých zvieratách, ktoré by sa momentálne v Temži pohybovali, uvádza Huffingtonpos­t.co.uk.

Objavili sa však aj neštandardné teórie, že na videu je zachytená známa Lochnesská príšera, ktorá sa akousi nevysvetliteľnou cestou presťahovala zo svojho pôvodného pôsobiska v Škótsku do rieky Temža.

Samozrejme, pokojne môže ísť aj o takzvaný hoax, krátky klip ukazuje len nejasnú škvrnu, zaostriť sa Pennovi Plateovi podarilo až keď tmavý objekt zmizol pod hladinou. Majiteľ navyše licencoval video organizácii Newsflare, ktorá predáva nahrávky médiám a časť zisku putuje autorovi.

Či už však ide o tajomnú obludu, zatúlaného vorvaňa alebo podvrh, zdá sa, že video svoj účel splnilo – od jeho zverejnenia sa znateľne zvýšil záujem o plavby po Temži. Turisti dúfajú, že záhadného tvoja uvidia na vlastné oči alebo ešte lepšie, odfotografujú. A firmy ponúkajúce výletné plavby zasa dúfajú, že vlna lochnessománie im bude vynášať dobré zisky čo najdlhšie.

Ešte pred 20 rokmi sa ročne objavovalo až...
Ešte pred 20 rokmi sa ročne objavovalo až dvanásť ľudí, ktorí tvrdili, že tvora videli. Autor: SHUTTERSTOCK

Legenda o hadovitom tvorovi, ktorý vraj straší v kalných vodách škótskeho jazera Loch Ness, vznikla ešte v roku 1933. Niektorí odborníci pripúšťajú, že záhadné zviera by mohol byť posledný plesiosaurus, teda vodný plaz z čias jury.

Svedkovia opisovali, že stretnutia s Lochnesskou sprevádzalo zemetrasenie. Na titulky novín sa Nessie, ako ju domáci dôverne prezývajú, dostala v roku 1934, keď Daily Mail publikoval prvý raz snímku údajnej príšery. (Neskôr sa ukázalo, že snímka bola falošná.)

Zdroj: Time.com; Theguardian.com; Huffingtonpos­t.co.uk; Dailymail.co.uk

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#turizmus #Temža #výletná loď #záhada #lochneska
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku