McDonald’s pod oknami pápeža a Hard Rock Cafe u saleziánov? 'Perverzné'

Skupina obyvateľov Ríma sa obrátila listom na pápeža Františka, aby zabránil otvoreniu reštaurácie McDonald's v blízkosti Vatikánu. Podľa nich hrozí, že masová turistika naruší kultúrnu a sociálnu identitu rímskej štvrte susediacej s Vatikánom.

20.10.2016 16:52
mc donalds, McDonald’s, Nostalgia, obchodná ulica, Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (6)

S plánom otvoriť pobočku amerického reťazca rýchleho občerstvenia v blízkosti Vatikánu už vyjadrili podľa APA nesúhlas aj niektorí kardináli.

Obyvatelia z okolia ulice Borgo Pio a združenia spotrebiteľov Codacons v liste žiadajú pápeža, aby nedopustil „nekotrolovateľný príliv“ turistov do miesta, kam prichádzajú každý rok pútnici z celého sveta.

Okrem narušenia kultúrnej identity argumentujú okrem iného ďalšími dopravnými problémami v oblasti. Skupina sa obrátila aj na rímsku radnicu.

Termín otvorenia je podľa denníka La Repubblica zatiaľ neistý. Rímska radnica vraj ešte zámeru nedala zelenú, pretože nedostala od firmy McDonald`s všetky potrebné doklady.

„Je to prinajmenšom kontroverzné a perverzné rozhodnutie,“ komentoval plán otvorenia reštaurácie v blízkosti Svätopeterského námestia kardinál Elio Sgreccia v rozhovore s talianskym denníkom La Repubblica. Podľa neho by sa mali rešpektovať architektonické tradície miesta.

Od firmy McDonald`s by mala vatikánska správa nehnuteľností za prenájom 538 metrov štvorcových podľa talianskej tlače inkasovať mesačne 30 000 eur.

Zástupca vatikánskej správy nehnuteľností kardinál Domenico Calcagno prenájom priestorov obhajuje tým, že všetko je podľa práva a zákona.

Podľa agentúry APA sa chystá pri bránach Vatikánu otvorenie aj ďalšej reštaurácie, ktorá môže vzbudiť v tejto oblasti kontroverzie. Na triede Via della Conciliazione, ktorá vedie ku Svätopeterskému námestiu, sa má podľa talianskej tlače otvoriť Hard Rock Cafe. Priestory prenajme opäť správa nehnuteľností Vatikánu (APSA) a má ísť o budovu, v ktorej je teraz knižnica saleziánskeho rádu.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež #Vatikán #McDonald's #saleziáni #Hard Rock Cafe