Materiál bol vypracovaný na návrh obce Červený Kláštor, na ktorej území sa prírodné liečebné kúpele nachádzajú. Ako vysvetlil v minulosti starosta obce Štefan Džurný, oficiálne uznanie kúpeľného miesta im zvýši renomé a je to aj prestíž. Verí, že to zvýši rating obce a priláka viac turistov.
Minerálna voda vyviera v obci Červený Kláštor na povrch od nepamäti. Pre svoj zápach ju volajú Smerdžonka, čo znamená smradľavá voda. Vďaka jej špecifickému zápachu po sírovodíku miestni v dávnej minulosti verili, že pochádza z iného, nadprirodzeného sveta, a miesto, kde sa voda a plyny dostávali na povrch, nazvali „jama smrti“.
Začiatkom 14. storočia prišli na toto územie najskôr mnísi kartuziáni a po nich kamaldulovia. Keďže sa členovia týchto rádov venovali pestovaniu a zberu liečivých rastlín, výrobe liekov a liečeniu chorých, začali ako prví túto minerálnu vodu využívať v liečiteľstve.
Teplý kúpeľ v liečivej vode Smerdžonka začal po prvýkrát pre záujemcov vo vaniach vo svojej stodole pripravovať začiatkom 19. storočia miestny mlynár. Prvú kúpeľnú budovu postavili v roku 1824, v polovici 20. storočia kúpele zatvorili, svoje brány otvorili opäť až v roku 2012.
Prírodné liečebné kúpele Červený Kláštor poskytujú ústavnú kúpeľnú starostlivosť pre pacientov od 18 rokov a určené sú pre ľudí s kožnými chorobami, netuberkulóznym ochorením dýchacích ciest, s poruchou látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, duševnými chorobami, chorobami z povolania a onkologickými chorobami.
V roku 2014 získali Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka aj vďaka čistému ovzdušiu Pienin štatút klimatických kúpeľov.