Fínske mesto Lohja chce pomenovať nové ulice po postavičkách z mobilov

Po Emoji a Meme, kreslených postavičkách zo smartfónov, by mohli pomenovať dve ulice v novej obchodnej zóne v juhofínskom meste Lohja. Informovala o tom spravodajská stanica BBC s tým, že ide o ďalší pokus fínskych úradov ťažiť z popularity modernej, elektronikou ovplyvnenej kultúry.

23.11.2016 17:05
ruky, mobily Foto:
Mobilné telefóny
debata

Mestský plánovací výbor už zámer schválil. Mestská rada sa však ešte chce poradiť s miestnymi obyvateľmi. Ak s nápadom vyslovia súhlas, príjmu ho na Nový rok.

Ľudia však nie sú v názore jednotní, ako ukazujú odkazy na Twitteri. Objavili sa aj alternatívne návrhy pomenovať ulicu LOL, čo je v elektronickej komunikácii používaná skratka vyjadrujúca pobavenie, doslova hlasný smiech.

Architekt a mestský plánovač Juha Anttila povedal, že výbor volí moderné mená ulíc, aby budúce generácie získali predstavu o živote v 21. storočí. „Chceli sme niečo, čo hovorí k súčasnej dobe. V našej oblasti už sme takmer spotrebovali mená rastlín, stromov a vtákov,“ dodal s tým, že názov viac ako 20 miest sa začína slovom breza.

Vlani v novembri zverejnilo fínske ministerstvo zahraničia elektronické obrázky, ktoré znázorňujú typické rysy tejto severoeurópskej krajiny. Takzvané emoji sa používajú v elektronickej komunikácii väčšinou na vyjadrenie emócií. Fínske emoji sa objavili aj v elektronickom adventnom kalendári, ktorý ministerstvo sprístupnilo v 13 jazykoch.

debata chyba
Viac na túto tému: #smartfón #Fínsko #názvy ulíc