Do Osvienčimu vlani prišli rekordné 2 milióny návštevníkov

05.01.2017 14:30
holokaust, koncentračný tábor, Židia, fašizmus,...
Žltá hviezda, akú museli pred a počas druhej svetovej vojny nosiť Židia na viditeľnom mieste. (Ilustračné foto) Autor:

Rekordný počet osôb - 2,053 milióna - vlani navštívil múzeum v bývalom nacistickom koncentračnom a vyhladzovacom tábore v Osvienčime a Osvienčime-Brezinke.

V prvej desiatke krajín, z ktorých bolo najviac návštevníkov, je Poľsko, Británia, USA, Taliansko, Španielsko, Izrael, Nemecko, Francúzsko, Česko a Švédsko, informoval hovorca múzea Bartosz Bartyzel.

„V súčasnom svete – zmietanom konfliktami, s rastúcim pocitom neistoty a silnejúcimi prejavmi populizmu – je nevyhnutné znovu vypočuť si najčernejšie varovanie z minulosti,“ vyhlásil riaditeľ múzea Piotr Cywiński.

„Nie je to taká vzdialená minulosť, ktorej bolestné činy naďalej pociťujú svedkovia žijúci medzi nami, ich rodiny a ďalšie generácie. V čase rýchlych kultúrnych a civilizačných zmien musíme znovu rozpoznať hranice, za ktorými sa šialenstvo zorganizované nenávisťou a zaslepenosťou môže znovu vymknúť z akejkoľvek kontroly,“ varoval.

Osvienčimské múzeum tento rok oslávi 70 rokov od svojho vzniku.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#holokaust #Osvienčim #koncentračný tábor #Auschwitz-Birkenau
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku