Pri Vatikáne otvorili McDonald's napriek kardinálom. Mníšky si však burger dali

04.01.2017 12:03
McDonald's, Vatikán, Rím
McDonald's na ulici Via della Conciliazione v Ríme, pár metrov od Námestia sv. Petra. Autor: ,

Pri bránach Vatikánu otvoril svoju pobočku americký reťazec reštaurácií rýchleho občerstvenia McDonald's. Proti zámeru otvoriť prevádzku v blízkosti Svätopeterskej baziliky pritom protestovali niektorí kardináli aj obyvatelia Ríma.

V čase obeda však vošli do reštaurácie aj dve mníšky, uviedla agentúra Reuters.

Vlani v októbri sa skupina obyvateľov talianskej metropoly obrátila listom na pápeža Františka, aby zabránil zriadeniu pobočky. Podľa kritikov hrozí, že masová turistika naruší kultúrnu a sociálnu identitu rímskej štvrte susediacej s Vatikánom.

So vznikom McDonald's ne­súhlasili ani niektorí kardináli, najmä Elio Sgreccia. Ten predtým talianskym novinám povedal, že ide o „prinajmenšom kontroverzné a perverzné rozhodnutie“.

Firma McDonald's vo svojom vyhlásení, ktoré citovala agentúra Reuters, uviedla, že svoju pobočku prispôsobila historickému okoliu a že sa nachádza v turistickej oblasti mimo Vatikánu.

McDonald's na Borgo Pio v Ríme. Firma...
McDonald's na Borgo Pio v Ríme. Firma uviedla, že svoju pobočku prispôsobila historickému okoliu. Autor: Reuters, ALESSANDRO BIANCHI

Vlani v novembri spoločnosť zažalovala talianske mesto Florencia za to, že jej odmietlo povoliť otvorenie reštaurácie na námestí pred katedrálou. Firma podľa agentúry AFP žiada odškodnenie 17,8 milióna eur.

Agentúra APA nedávno napísala, že v blízkosti Vatikánu sa chystá otvorenie aj ďalšej reštaurácie, ktorá môže vyvolať spory.

McDonald's tesne vedľa Svätopeterského...
McDonald's tesne vedľa Svätopeterského námestia podľa niektorých kardinálov pôsobí vulgárne. Autor: Reuters, ALESSANDRO BIANCHI

Na triede Via della Conciliazione, ktorá vedie ku Svätopeterskému námestiu, má byť podľa talianskej tlače zriadené Hard Rock Cafe.

Priestory prenajme opäť správa nehnuteľností Vatikánu (APSA) a má ísť o budovu, v ktorej je teraz knižnica rehole saleziánov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Vatikán #Rím #McDonald's #Hard Rock Cafe
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku