Krasnale, ako im tu hovoria, sa v uliciaciach začali objavovať v roku 2005, no ich história siaha omnoho ďalej, až do roku 1980, do čias protikomunistického podzemného hnutia s názvom Oranžová alternatíva.
Táto iniciatíva začala ešte v dobe tvrdej komunistickej nadvlády pokojne protestovať proti autoritatívnemu režimu. Skupina hľadala rôzne nápadité spôsoby – členovia sa napríklad prezliekali za trpaslíkov a cez komunistické symboly v meste maľovali škriatkov. Snažili sa byť takí absurdní, že by ich ani polícia nemohla zatknúť.
Myšlienky Oranžovej alternatívy sa ďalej šírili aj do ďalších miest ako Varšava, Lodž, Lublin a organizácia sa postupne stala súčasťou neskoršieho hnutia Solidarita, vďaka ktorému v Poľsku padol komunizmus.
Vo Vroclave sa prvá soška škriatka – „Papa trpaslík“, ako pocta hnutiu Oranžová alternatíva, objavila v roku 2001. Mesto o štyri roky neskôr poverilo miestneho umelca Tomasza Moczeka, aby vytvoril ďalších päť trpaslíkov, no neostalo len pri nich. Nové a nové rozkošné postavičky, každá s vlastným menom, sa začali v uliciach objavovať ako huby po daždi.
Každý má svojho
Momentálne je oficiálne číslo 163, no odhaduje sa, že je ich v skutočnosti viac ako dvakrát viac. Mnohé z nich totiž využili aj miestni podnikatelia, ktorí si z nich spravili akési pútače.
Pred reštauráciou Pizza Hut je trpaslík ležiaci na trojuholníku pizze, ďalší škriatok je zahľadený do dennej tlače vedľa bývalého novinového stánku a iný si zasa pochutnáva na studenej dobrote pred zmrzlinárňou. Banka na námestí má vlastnú miniatúrnu repliku bankomatu špeciálne pre škriatkov.
Trpasličí ošiaľ využila aj Vroclavská univerzita a postavila si vlastného v talári a s okuliarmi. Jeho ručičky sú úplne vyleštené, pretože študenti veria, že ak sa ho dotknú, prinesie im študijné šťastie a úspech.
Pred radnicou zasa stoja traja hendikepovaní, jeden nevidiaci, druhý nepočujúci a tretí na vozíčku. Vroclav nimi komunikoval svoj projekt Mesto bez bariér.
Lepšie ako hon na pokémonov
Ani netreba zdôrazňovať, že trpaslíci sa stali doslova turistickou atrakciou a návštevníci sa zabávajú hľadaním čím väčšieho počtu postavičiek.
Používajú na to špeciálne mapy alebo mobilné aplikácie so všetkými škriatkami osobitne vyznačenými a ako dôkaz, že ich skutočne našli, si ich musia odfotiť.
Takmer nikomu sa však nepodarí nájsť všetkých… Lov na trpaslíkov je príliš veľká výzva.
Zdroj: Amusingplanet.com; Krasnale.pl/cs; Wikipedia.org; Journeywonders.com