Washington zažil inauguráciu Trumpa. Tu je pár zaujímavostí o metropole USA

, 20.01.2017 07:00
Washington, USA, Kapitol, U.S. Capitol,
Washingtonský Kapitol Autor: ,

Nový americký prezident a viceprezident zložili sľub a ujali sa funkcií v piatok 20. januára. Oficiálne sídlo prezidenta Spojených štátov amerických a jeho rodiny je Biely dom vo Washingtone.

 • Washington sa hlavným mestom USA stal 12. decembra 1800. Až do 17. storočia patrilo toto územie veľkej skupine severoamerických indiánskych kmeňov Algonkinov.
 • Miesto na výstavbu novej metropoly určil v roku 1790 George Washington, vojnový vodca Americkej revolúcie a prvý prezident Spojených štátov, ktorý sa však tejto významnej udalosti nedožil. Na jeho počesť metropola nesie jeho meno.
 • Umiestnenie hlavného mesta bolo kompromisom medzi záujmami severných a južných štátov. Do vystavania Washingtonu bola prechodným hlavným mestom Philadelphia, kde sídlil aj americký Kongres. Prvým prezidentom, ktorý mal vo Washingtone oficiálny úrad, bol John Adams (1797–1801).
Grover Cleveland počas prezidentskej...
Grover Cleveland počas prezidentskej inaugurácie v roku 1885. Autor: Reuters, HANDOUT
 • Oficiálny názov mesta je Washington, D.C., skratka za slovom znamená v slovenčine Federálny dištrikt Kolumbia, s ktorým je dnes územne zhodné (angl. District of Columbia, v slovenčine je teda navyše slovo „federálny“).
 • Metropola patrí k nemnohým hlavným mestám sveta, ktoré vystavali špeciálne na tento účel. Leží na brehoch rieky Potomac medzi Marylandom a Virgíniou. Jej projektantom bol americký architekt francúzskeho pôvodu Pierre L'Enfant.
 • Na veľkorysom území navrhol architekt bulváre, umiestnenie budov i verejné priestory na zhromažďovanie. Miesto zameral slobodný Afroameričan, talentovaný matematik Benjamin Banneker (žil v rokoch 1731–1806).
Prezident Theodore Roosevelt počas uvedenia do...
Prezident Theodore Roosevelt počas uvedenia do prezidentského úradu v roku 1905. Autor: Reuters, HANDOUT
 • Prvými budovami v meste boli Kapitol, sídlo Kongresu a sídlo amerického prezidenta. Podobu výstavného miesta však Washington nadobudol až o približne 100 rokov neskôr, keď sa dostavali pamätihodnosti, ktoré poznajú aj súčasní návštevníci, a dokončili sa plány na výstavbu parku National Mall.
 • Park National Mall je dlhý 1 míľu a spája Kapitol s Washingtonovým monumentom. Lemujú ho múzeá Smithsonian Institution.
 • V období, keď sa Kongres a prezident sťahovali do Washingtonu, s nedokončenými verejnými budovami kontrastovali malé domčeky a chatrče pre robotníkov.
Franklin Delano Roosevelt skladá prezidentskú...
Franklin Delano Roosevelt skladá prezidentskú prísahu v roku 1933. Autor: Reuters, HANDOUT
 • Pre Abigail, manželku prezidenta Johna Adamsa, ktorý sa v roku 1800 stal prvým obyvateľom prezidentského sídla, bola táto budova tmavým nehostinným miestom, v ktorom sa muselo neustále kúriť, aby sa tam dalo ako-tak vydržať.
 • Prvé obývateľné štvrte vyrástli okolo Kapitolu, v Downtowne a okolo Bieleho domu na námestí Lafayette Square.
 • V roku 1812 bol Washington počas vojny s Anglickom ťažko poškodený.
John F. Kennedy s manželkou Jacqueline...
John F. Kennedy s manželkou Jacqueline Kennedyovou na inauguračnom plese vo Washingtone v roku 1961. Autor: Reuters, HANDOUT
 • Na území D.C. nenájdete mrakodrapy, ktoré sú v iných mestách USA také typické, pretože je zakázané, aby bola nejaká stavba v meste vyššia ako budova Kapitolu. Prevládajú tu budovy verejných inštitúcií a administratívne priestory. Zástavba výškovými budovami sa začína až za riekou Potomac v Arlingtone.
 • V roku 1975 začalo v meste jazdiť metro.
 • V súčasnosti je Washington okrem sídla amerického prezidenta, Kongresu a mnohých zahraničných inštitúcií aj obľúbenou turistickou destináciou.

Top miesta Washingtonu

National Mall – park medzi Kapitolom a Washingtonovým monumentom, po oboch stranách sú múzeá Smithsonian Institution

Smithsonov inštitút – komplex múzeí najrôznejšieho zamerania

Kapitol – sídlo amerického Kongresu, stavali ho v rokoch 1793 až 1800, počas 19. storočia podstúpil niekoľko úprav

Biely dom – sídlo prezidenta USA, dokončili ho v roku 1811

Washingtonov monument – 169 metrov vysoký obelisk na Malle, vznikol v rokoch 1848 až 1888

Lincolnov pamätník – má štýl antického chrámu, otvorili ho v roku 1922

Jeffersonov pamätník – dokončili ho v roku 1943, bronzovú sochu Jeffersona inštalovali 4 roky neskôr

Pentagon – sídlo amerického ministerstva obrany, dokončili ho v roku 1943

Arlingtonský národný cintorín – odpočíva tu aj J. F. Kennedy

Knižnica Kongresu – americká národná knižnica

Zdroj: Wikipedia.org

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Washington #Biely dom #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku