Skrachované mesto bojuje s 'morom prostitúcie'

11.04.2011 14:37, aktualizované: 18:00
prostitútka, Kalifornia
Od mája 2008, keď Vallejo v americkej Kalifornii vyhlásilo bankrot, sa v meste rozmohla prostitúcia. Autor:

V kalifornskom meste Vallejo, ležiacom asi 40 kilometrov od San Francisca, padla noc a miestni ľudia sa vydali do ulíc hľadať prostitútky - nie preto, žeby vyhľadávali ich služby, ale aby ich zastrašili. Šesť členov skupiny miestnych obyvateľov, ktorí si hovoria Kentucky Street Watch Owls, je na hliadke a prechádzajú ulicami, aby odradili zákazníkov i prostitútky.

Vallejo, ktoré má vyše 100-tisíc obyvateľov, sa v poslednom čase stalo magnetom sexuálneho obchodu z jediného dôvodu: mesto skrachovalo. Prípad Valleja naznačuje, ako sa môžu veci vyvinúť aj v ďalších amerických mestách s napätým rozpočtom, napísal časopis Time.

Od mája 2008, keď Vallejo vyhlásilo bankrot, znížila polícia svoje stavy o takmer 40 percent. To viedlo k prudkému nárastu prostitúcie. Skoncentrovali sa tu nielen prostitútky zo široka-ďaleka, ale aj stavy potenciálnych zákazníkov, ktoré sem prilákali aj správy na internetových serveroch.

„Odchádzam z domu o siedmej ráno a občas už takto skoro vidím tie dievčatá na ulici,“ povedala Kathy Beistelová, veliteľka bloku Kentucky Street Watch Owls. „Prevádzková špička je tu stále.“

Členovia skupiny prostitútky ani ich zákazníkov nekonfrontujú agresívne, len im významne dávajú najavo, že sú sledovaní a občas sa ich pokúsia zatiahnuť do rozhovoru. Hovoria, že niekedy stačí už samotná prítomnosť skupiny ľudí oblečených do svietiacich žltých bezpečnostných viest na to, aby prostitútky odišli inde.

Podľa tridsaťročnej Teresy Millerovej, ktorá vo Valleje prežila väčšinu života, sa problém prostitúcie v meste vymkol kontrole. „Na ulici priamo pred mojím domom ma zastavili kunčafti v domnení, že som prostitútka,“ hovorí. „Keď idem večer von, obliekam si šaty svojho priateľa a dávam si na hlavu kapucňu, aby si ma s nimi neplietli,“ dodala.

Vallejo malo ekonomické problémy už v roku 1996, keď uzavreli miestne doky. Ale keď praskla bublina realitného trhu, dane z nehnuteľností sa zrútili a mesto nebolo schopné udržať zamestnancov. Od vyhlásenia bankrotu obmedzilo všetky služby. Okrem zoškrtania počtu policajtov sa uzavreli i hasičské stanice. Pribudla nielen prostitúcia, ale aj majetková trestná činnosť a vykrádanie áut.

Ťažké časy však inšpirujú obyvateľov, aby sa chopili práce, ktorú nerobí mesto. Vallejo má viac ako 200 hliadkových skupín organizovaných na susedskej báze. K najaktívnejším patrí práve Kentucky Street Watch Owls. Obyvatelia sa tiež aktívne zapájajú do mestom podporovanej skupiny Prostitution Task Force, ktorá vymýšľa celú škálu možných protiopatrení od kamier v uliciach až po program pre prostitútky, ktoré by chceli s obchodom so sexom prestať.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku