V tajnej miestnosti florentskej kaplnky sú vraj neznáme Michelangelove kresby

Stovky rokov ukrývala Medicejská kaplnka vo Florencii renesančný tajomstvo. Pod padacími dverami, ktoré sa nachádzali pod komodou, riaditeľ múzea a jeho kolegovia objavili miestnosť plnú uhlových a kriedových kresieb.

30.04.2017 14:00
debata

Podľa niektorých expertov ide o prácu veľkého renesančného umelca, architekta, maliara a sochára Michelangela Buonarrotiho.

Po viac ako tridsiatich rokoch od objavenia kresieb, ktoré bežný návštevník nemôže vidieť, ich zachytil fotograf časopisu National Geographic Paolo Woods.

Miestnosť v roku 1975 našiel vtedajší riaditeľ múzea a jeho kolegovia, keď hľadali, kadiaľ by turisti mohli z kaplnky vychádzať.

Krátko nato začali experti strhávať sadru, ktorá bola na stenách, aby zistili, či sa pod ňou niečo neukrýva.

Narazili na desiatky kresieb, ktoré sa podobajú na niektoré známe diela Michelangela –napríklad Zmŕtvychvstanie Krista či jeho stvárnenie lady s labuťou.

Miestnosť nie je kvôli ochrane kresieb prístupná verejnosti.

Experti veria, že kresby zahŕňajú dokončené aj nedokončená diela. Iní ale tvrdia, že o prácu Michelangela asi nejde. Kresby nie sú podpísané a niektoré z nich sú údajne príliš amatérske.

William Wallace z Washingtonskej univerzity v St. Louis povedal National Geographic, že ​​Michelangelo bol príliš známy na to, aby jeho diela boli takto schované.

Verí, že kresby vznikli o pár rokov skôr – v čase stavby novej sakristie okolo roku 1520.

Tá sa stala mauzóleom alebo pohrebnou kaplnkou slávneho rodu Mediciovcov, ktorý vo Florencii vládol viac ako 300 rokov, a považuje sa za Michelangelovo majstrovské dielo.

Wallace síce pripúšťa, že niektoré kresby naozaj môžu byť Michelangelove, avšak verí, že mnoho z nich počas prestávok nakreslili jeho asistenti.

debata chyba
Viac na túto tému: #florencia #Michelangelo
Flowers