Tajomné podzemia českých miest skrývajú plno prekvapení

Na dobrodruhov a milovníkov tajomstiev čaká v Česku skrytý svet mestského podzemia. Bývalé štôlne, katakomby, pivnice alebo tajné úkryty tvoria unikátny podzemný systém, ktorý vás pohltí v labyrinte spletitých chodieb a tajomných zákutí.

06.09.2017 07:00
Brno - Komnata mŕtvych Foto:
Brno - Komnata mŕtvych
debata (2)

V Brne na tri spôsoby

V Brne môžete navštíviť hneď tri nevšedné historické miesta mestského podzemia: Mincmajstrovskú pivnicu na Dominikánskom námestí, ktorá je súčasťou pivničného komplexu a svojimi expozíciami a inštaláciami približuje banícke remeslo, Labyrint pod Zelným trhom alebo kostnicu pod kostolom sv. Jakuba, ktorá je druhou najväčšou v Európe. Na svoje si tu prídu obdivovatelia architektúry a histórie aj adrenalínoví nadšenci.

Brno - Mincmistr Foto: CzechTourism
Brno - Mincmistr, podzemie Brno - Mincmistr
Brno - Alchymistická dielňa Foto: CzechTourism
Brno - Alchymistická dielňa, podzemie Brno - Alchymistická dielňa

Zámocké podzemie Valtice

V juhomoravských Valticiach sa priamo pod zámkom nachádzajú historické vínne pivnice s celkovou dĺžkou 900 metrov. Vznik pivníc sa datuje až do roku 1289 v súvislosti so založením kláštora minoritov. Ak sa sem vydáte, vedzte, že k prehliadke patrí aj organizovaná ochutnávka vín. Súčasťou prehliadky je tiež výstava vínového skla a skamenelín.

Adrenalín v Znojme

Znojemské podzemie je najväčším podzemným komplexom v Českej republike a meria takmer 27 km. Okrem klasickej prehliadkovej trasy sú pripravené aj tri adrenalínové, ktoré sú rozdelené podľa náročnosti. Potme, len s čelovkou na helme, sa budete brodiť vodou, prechádzať uzučkými chodbami alebo poleziete po rebríku do neznáma.

Znojemské podzemie Foto: CzechTourism
Znojmo, podzemie, chodba, Znojemské podzemie

Fosforeskujúca chodba v Jihlave

Jihlavské podzemie dlhé 25 km vzniklo prepojením pivničných priestorov, ktoré začali tesať do skaly pod mestom už od konca 13. storočia. Chodby sú na mnohých miestach až v troch poschodiach pod sebou a najhlbšia trasa vedie 18 metrov pod zemou. Miestnou raritou je fosforeskujúca chodba, ktorej steny po nasvietení zeleno svetielkujú. Od apríla do októbra môžete navštíviť podzemie každý deň a súčasťou prehliadkových trás sú tiež expozície zamerané na minerály alebo baníctvo.

Podzemie pod mestom Jihlava Foto: Jakub Koumar
Jihlavské podzemie, Podzemie pod mestom Jihlava

Podzemný labyrint v Slavoniciach

Podzemie mesta Slavonice, ktoré sa nachádza v Juhočeskom kraji, rozhodne nie je pre slabé povahy. Tunajšie chodby majú veľmi malé rozmery a v istých úsekoch sa brodíte vodou polmetrovými šachtami. Jednoducho adrenalín, aký má byť. Vybrať si môžete z dvoch prehliadkových trás a na cestu so sprievodcom budete vybavení pláštenkou, gumákmi aj baterkou.

Strašidlá v Tábore

Táborské stredoveké podzemie má 3 poschodia a klesá až 16 m pod dnešnú úroveň terénu. Mesto Tábor sa rozhodlo ozvláštniť svoje podzemie strašidelnými kompozíciami. V podzemných chodbách sa tak môžete stretnúť so stredovekým alchymistom, s bielou paňou, katom alebo múmiou.

Podzemie pod mestom Tábor Foto: CzechTourism
Tábor, podzemie, Podzemie pod mestom Tábor

Najširšia studňa je v meste Mělník

Na sever od Prahy leží historické mesto Mělník. Tunajšie podzemie skrýva vo svojich útrobách najširšiu studňu Českej republiky. Jej priemer dosahuje viac než 4,5 metra a hĺbka 54 metrov. Na ceste historickou chodbou k studni vás čaká expozícia hrdelného súdnictva a ak budete pozorní, zazriete na stenách skamenené mušle a trilobity ako pozostatky z ľadovej doby.

Podzemie pod mestom Mělník Foto: CzechTourism
Mělník, podzemie Podzemie pod mestom Mělník
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #podzemie