Portugalské azulejos lákajú turistov aj zlodejov. Obkladajú si nimi kúpeľne?

03.09.2017 07:00
Lisabon, kachlička
Aj La Fontainove bájky možno stvárniť na azulejos. Táto je o výchove dvoch psov (ilustračné foto). Autor: ,

V starom a opustenom paláci v srdci Lisabonu svedčia zívajúce diery po azulejos, typických portugalských keramických obkladačkách s farebnou výzdobou, ktoré ktosi vytrhal z rozpadajúcich sa múrov, o pravidelnom drancovaní týchto kultúrnych pamiatok, ktoré si obľúbili turisti. Píše o tom agentúra AFP.

Poslední nájomníci paláca Pombal, členovia kultúrneho združenia Carpe Diem, nedávno opustili túto rezidenciu postavenú v 17. storočí, ktorú lisabonská radnica kvôli nedostatku financií odpísala.

Posledné sídlo rodiny markíza de Pombal, ktorý ako prvý minister kráľa Jozefa I. viedol prestavbu Lisabonu po zničujúcom zemetrasení z roku 1755, patrí k najviac ohrozeným budovám patriacim do projektu SOS Azulejo. Spustili ju v roku 2007 orgány činné v trestnom konaní, keď začali chytať zlodejov týchto dekoratívnych dlaždíc.

Po desiatich rokoch „počet krádeží azulejos pokles o 80 percent, ale mnoho prípadov uniká štatistikám, pretože ich polícii nikto neoznámi“, vysvetľuje konzervátorka múzeá justičnej polície Leonor Saová.

Žatva ako námet? Prečo nie. Aj ten nájdete v...
Žatva ako námet? Prečo nie. Aj ten nájdete v múzeu azulejos (ilustračné foto). Autor: Katarína Sedláková, Pravda

„Portugalci krádeže obkladačiek nehlásia, pretože pre nich to je tá najbežnejšia vec na svete. Žijú obklopení azulejos od narodenia až do smrti. Naopak, zahraniční turisti po nich šalejú, pretože to doma nemajú,“ hovorí.

Azulejos, dedičstvo po Mauroch, ktorí Portugalsko okupovali od 8. do 13. storočia, dodávajú lesk zašlým priečeliam v Lisabone. Väčšinou majú modrú farbu (portugalsky azul), ale ich názov pochádza z arabčiny al zulayj.

Leonor Saová založila internetový portál, kde sa zverejňujú fotografie keramiky ukradnutej v kostoloch, v nemocniciach, na staniciach či v staniciach metra. Jedným kliknutím zistíte pôvod azulejos ponúkaných na predaj.

V roku 2001, 2002 a 2006 bolo najviac krádeží – ukradlo sa asi 10 000 azulejos; dnes ich je podstatne menej, hovorí Saová.

Od roku 2013 je v Lisabone zakázaná demolácia fasád zdobených azulejos bez povolenia radnice. Tento zákaz by sa mal po schválení parlamentom rozšíriť na celú krajinu.

Ručne maľované kachličky ako suvenír...
Ručne maľované kachličky ako suvenír (ilustračné foto). Autor: Katarína Sedláková, Pravda

Na Feira da Ladra (veľtrh ukradnutého) sa staré azulejos predávajú za päť až 100 eur. Veľký zelenohnedý panel zdobený zlatom z 18. storočia znázorňujúci exotické zvieratá a kvety stojí 500 eur. V antikvariátoch však niektoré azulejos môžu stáť až 10 000 eur.

Kontroly policajných inšpektorov sú časté. Nevyhol sa im ani malý stánok Márie Santosovej, plný maľovaných kachličiek z 18. a 19. storočia. „Keď prídu, ukážem im všetky papiere. Predávam, nekradnem,“ uisťuje. „Niektoré azulejos pochádzajú z demolácií, ale často ich pôvod nepoznám,“ priznáva.

„Väčšina azulejos má legálny pôvod. Často sa ich zbavujú sami majitelia, keď rekonštruujú svoje domy,“ hovorí inšpektor Oscar Pinto. „Ale keď vám narkoman predá 20 azulejos v igelitke kus za jedno euro, je veľká pravdepodobnosť, že ide o kradnutý tovar,“ dodáva.

Cristina Pinová, ktorá vyrába keramiku, využila záujem turistov: vo svojom obchodíku, asi sto metrov od trhoviska, ponúka azulejos maľované podľa vzoru zdobených kachličiek z 18. storočia. „Som radšej, keď si turisti kupujú ako suvenír z Lisabonu pekné reprodukcie azulejos a originály nám zostávajú doma,“ vysvetľuje.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Portugalsko #Lisabon
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku