Benátsky karneval má vážny problém: Smrad a gondoly zaborené v bahne

, , 06.02.2018 07:00
Benátky, gondoly, kanál, Taliansko
Grand kanál v Benátkach. Autor: ,

Práve v čase legendárneho karnevalu talianske Benátky zápasia s nedostatkom vody v niektorých zo svojich povestných kanálov. Začiatkom februára hladina vody v niektorých z nich v porovnaní s hladinou mora klesla až o 60 centimetrov.

Mnohé z gondol uviazli na rozbahnenom dne, informoval spravodajský portál Venezia Today.

Túto situáciu spôsobil silný odliv spôsobený nedávnym supersplnom Mesiaca, ale aj studená zima, slabé zrážky v posledných týždňoch a silný odliv.

Benátky takýto nízky stav vody v sieti vodných kanálov zažívajú tretí rok po sebe. Sprevádza ho aj nepríjemný zápach v meste, kde sa práve koná svetoznámy karneval.

Pre mesto to nie je zvyčajný problém, v minulosti ho trápili aj niekoľkokrát ročne masívne záplavy.

Benátky čelia tiež celkovému poklesu, štúdie ukázali, že mesto sa ročne zníži o 1 až 2 milimetre. Niektorým starým domom dokonca ostali schodíky, ktoré kedysi slúžili na vykladanie tovaru z člnov, úplne pod vodou.

Aktuálna nízka hladina vody v kanáloch mnohých návštevníkov prekvapila. Doposiaľ neprekonaný rekord však situácia dosiahla v roku 1934, keď bol príliv až 4 metre pod svojou priemernou výškou.

Dlhá karnevalová tradícia

Benátsky karneval trvá od 27. januára do 13. februára a má pestrý program. Jedným z jeho bodov je kostýmový sprievod od benátskej baziliky San Pietro di Castello, ktorý na Námestie sv. Marka na nosidlách doniesol 12 najkrajších Benátčaniek.

Elisa Costantini ako "Mária...
Elisa Costantini ako "Mária roka", ktorá sa v prestrojení za anjela zniesla zo zvonice. Autor: SITA/AP, Andrea Merola

Tam sa krásky predstavili verejnosti, ktorá spomedzi nich vybrala „Máriu roka“, ktorá sa takto o rok v prestrojení za anjela znesie zo Zvonice sv. Marka na námestie.

Slovo karneval pochádza z talianskeho „carne levare“, čo znamená odoprieť si mäso. Benátsky karneval patrí medzi najstaršie na svete.

Benátsky
		karneval
Benátky
+8Výroba
		masiek.

Je obdobím zábavy pred nadchádzajúcim 40-dňovým pôstom a dôležitú úlohu počas neho zohrávali masky, ktoré boli zárukou anonymity.

Tradícia tejto okázalej, bohatej a bezstarostnej slávnosti siaha do roku 1162. Každý rok táto udalosť do Benátok priláka viac ako tri milióny návštevníkov.

Zdroj: Carnevale.vene­zia.it; Express.co.uk

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Benátky #karneval
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku