Cyklotrasu spájajúcu Nitru a Vráble začnú stavať v jarných mesiacoch

30.03.2018 14:00
bicykel, hradza,
Ilustračné foto. Autor: ,

Už o niekoľko týždňov by sa mala začať výstavba novej cyklistickej cesty, ktorá spojí mestá Nitra a Vráble. Celá investícia je rozdelená na tri etapy. Prvé dve zrealizuje nitrianska radnica, pretože budú prechádzať katastrálnym územím mesta.

Tretiu etapu v katastri obcí Golianovo, Čechynce, Malý a Veľký Cetín a Paňa bude realizovať Nitriansky samosprávny kraj (NSK).

Podľa slov hovorkyne predsedu NSK Oľgy Prekopovej dosiahnu celkové náklady sumu 433.300 eur. Projekt bude financovaný zo zdrojov Európskej únie, z Integrovaného regionálneho operačného programu, konkrétne pôjde o 85 percent nákladov.

Zo štátneho rozpočtu SR bude financovaných desať percent a z rozpočtu NSK päť percent. Predpoklad začatia prác je v jarných mesiacoch tohto roku, vysvetlila.

Nová dopravná trasa je určená nie len pre turistov, ale aj na dochádzanie za prácou na bicykli. Ide o prepojenie mestských centier Nitra a Vráble a tiež o spojenie obcí Paňa, Golianovo, Čechynce, Malý Cetín a Veľký Cetín s perspektívou pripojenia ďalších priľahlých obcí.

Cyklotrasa bude riešená zväčša po už existujúcich asfaltových povrchoch v celkovej dĺžke 18 kilometrov. Iba v časti katastrálneho územia Janíkoviec, Golianova a Čechyniec bude vybudovaná nová asfaltová vrstva cyklochodníka v dĺžke asi osem kilometrov, uviedla Prekopová.

Ako pripomenula, NSK vybuduje tretiu etapu trasy v dĺžke 11,9 kilometra. Nový asfaltový povrch v šírke troch metrov bude uložený na dvojkilometrovom úseku. Súčasťou tretej etapy cyklistického chodníka budú aj dva cykloprístrešky spolu so stojanmi na bicykle, odpadkovými košmi a lavičkami.

#Nitra #cyklotrasa #Vrábľe
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku