V Holíči nájdete kúsok Holandska aj Benátok

Ak chcete vidieť veterný mlyn, nemusíte cestovať do Holandska. Ak si chcete na vlastné oči pozrieť záhadné kamene, nemusíte merať cestu k Stonehenge vo Veľkej Británii.

10.12.2009 16:22, aktualizované: 11.12.2009 09:02
veterný mlyn Foto:
Posledný veterný mlyn na Záhorí už síce obilie nemelie, ale aspoň pripomína holandský Kinderdijk.

A ak by ste sa chceli člnkovať v meste, nemusíte ísť do Benátok. Všetko nájdete na jednom mieste, v Holíči na samom západe Slovenska.

V Holíči sa dá člnkovať

Najviditeľnejším symbolom Holíča je miestny zámok, ktorý slúžil cisárskej rodine Habsburgovcov ako letné sídlo. Zámok má pestrú nielen minulosť, ale aj súčasnosť. Po roku 1989 sa dostal do majetku mesta. Samospráva usúdila, že nikdy nebude mať dosť peňazí na jeho rekonštrukciu a tak ho predala súkromnej firme. Tá mala veľké plány, ale do obnovy rozľahlého areálu sa nikdy nepustila. A tak sa samospráva pred dvoma rokmi rozhodla zámok kúpiť naspäť do svojho vlastníctva. Primátor Holíča Zdenko Čambal hovorí, že to bol správny krok.

„Každé mesto má niečo svoje, na čom stavia a čo mu zabezpečuje napredovanie. Bez zámku by sme nemali nič, zostali by sme obyčajným provinčným mestečkom,“ myslí si primátor. Mesto desiatky miliónov eur na úplnú obnovu národnej kultúrnej pamiatky nemá, podniklo však už prvé kroky na jej oživenie. Na nádvorí zámku sa konajú najväčšie kultúrne a spoločenské podujatia, cez víkendy počas turistickej sezóny tam býva naozaj živo. „Na Rytierske hry alebo pivné slávnosti sem príde aj 3 500 ľudí,“ chváli sa prvý muž mesta, ktorý vyhral komunálne voľby aj vďaka myšlienke kúpiť zámok. V tomto roku dala radnica vyčistiť vodnú priekopu, ktorú po rokoch opäť zaliala voda. Pre návštevníkov mestečka tak pribudla ďalšia atrakcia – možnosť člnkovania okolo zámku. „Napustenie valov vodou má aj praktickú funkciu. Zámok stojí na bukových pilótach, ktoré čím viac sú nasiaknuté vodou, tým sú pevnejšie,“ približuje primátor ďalšiu zaujímavosť zámku. Sfunkčnenie vodných valov stálo samosprávu približne 465-tisíc eur, peniaze na projekt, ktorý tak trochu priblížil Holíč k Benátkam, dala Európska únia.

Ďalšou raritou zámku je sieť podzemných chodieb, zatiaľ je preskúmaných približne osemsto metrov. Hovorí sa, že jedna z chodieb vedie až do Šaštína, tí odvážnejší hovoria rovno o Viedni. Rovnako ako člnkovanie, aj zámok je pre verejnosť sprístupnený len cez letnú turistickú sezónu. Pracovníčky Turisticko-informačnej kancelárie v Holíči sú však po telefonickej objednávke zámok ochotné otvoriť aj mimo sezóny. Pozrieť si zámok obkolesený vodou stojí za to. Na Slovensku ďalší taký nie je.

Jediný na Slovensku

O Holíčskom zámku sa vie aj vďaka románom, ktoré ho predstavujú aj ako väzenie krásnej šľachtičnej Zuzany Forgáčovej. Menej známa je ďalšia zaujímavosť dvanásťtisícového mestečka, ktorou je veterný mlyn. Postavený je z kameňa, má tri podlažia a nad Holíčom stojí od osemdesiatych rokov 19. storočia. Vtedy vraj na Záhorí stálo viac takýchto mlynov, pretože dovtedy používané vodné mlyny mali problémy pre nedostatok vody. Zachovaný však zostal len jediný, dnes ho majú v majetku poľovníci. Obilie sa v ňom nemelie už dávno, vnútorná technológia v ňom chýba, ale pri pohľade zvonka sa človek aspoň na chvíľu ocitne v holandskom Kinderdijku, kde o veterné mlyny nie je núdza. V meste sa na mlyn treba opýtať, od starej sýpky je však cestička k nemu už dobre značená a prístupná aj autom.

Stonehenge?

Benátky, Kinderdijk a ešte aj Stonehenge? V Holíči pri stavbe sídliska v roku 1988 objavili zvláštne kamene, ktoré pripomínajú svetoznáme megality Stonehenge. Historik Rudolf Irša nepochybuje o tom, že ide o kultové kamene, vidí v nich runové nápisy aj rôzne obrazce. Píše o nich knihy a záhorácke Stonehenge propaguje vo veľkom. Historici zo Slovenskej akadémie vied sú oveľa opatrnejší a tvrdia, že v kameňoch nie je to, čo tam našiel Irša. Samospráva zaujíma zatiaľ tiež skôr vyčkávaciu taktiku a kamene veľmi nepropaguje.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba