Košice vydajú vlastné eurobankovky. Bude na nich Dóm sv. Alžbety a zvieratá zo zoo

16.05.2018 13:00
Košice, eurobankovky, suvenír
Návrh košickej suvenírovej eurobankovky s nulovou hodnotou. Autor: ,

Košický Dóm sv. Alžbety a zvieratá zo Zoologickej záhrady Košice sa dostali na nové suvenírové eurobankovky. Takéto symbolické bankovky s nulovou nominálnou hodnotou bývajú obľúbenou pamiatkou pre turistov i predmetom záujmu zberateľov. Do ponuky by sa mali dostať v turistických infocentrách Košíc v priebehu mája a neskôr aj v mestskej zoo.

„Nie je to klasické platidlo, ale suvenír, je to však tlačené v tlačiarni cenín s povolením Európskej centrálnej banky. Farba je použitá z päťstoeurovky a formát je dvadsaťeurovka, pričom papier má všetky ochranné prvky ako klasická štandardná bankovka, samozrejme s tým, aby to niekto nemohol zneužiť,“ uviedol zberateľ mincí a bankoviek Ivan Harajda, ktorý stojí za projektom.

Koncept symbolických eurobankoviek s cieľom propagácie turizmu v rámci Európy vznikol v roku 2015 vo Francúzsku. Na Slovensku sa prvé „0 Euro Souvenir“ bankovky začali predávať 8. mája v Banskej Bystrici s motívom Pamätníka SNP a československým tankom LT vz. 38, čo vzbudilo veľký záujem.

Na snímke návrh eurobankovky s nulovou...
Na snímke návrh eurobankovky s nulovou hodnotou. Autorom myšlienky priniesť do Košíc nulové eurobankovky je košický zberateľ platidiel Ivan Harajda. Bankovky budú dodané z Francúzska a predávať by sa mali o niekoľko dní. Bankovky s Dómom sv. Alžbety a zvieratami z košickej zoologickej záhrady budú vyrobené ako pravé eurobankovky so všetkými ochrannými prvkami. Autor: TASR, František Iván

Prvá „košická“ bankovka s katedrálou vychádza v limitovanej edícii 5000 kusov, z toho polovica bude fyzicky dovezená pre slovenský trh. Motív so zvieratami košickej zoo tigrom, tuleňom a pelikánmi bude mať taktiež 5000 kusov, v prípade záujmu je možná dotlač. Na druhej strane bankoviek sú slávne európske pamiatky ako Eiffelova veža, Brandenburská brána alebo Koloseum.

„Nevedel som si predstaviť, že by sme vydali prvú košickú bankovku s iným motívom ako je Dóm sv. Alžbety,“ povedal Harajda k voľbe zobrazenia.

Grafické spracovanie mal na starosti jeho syn Maroš. Bankovky sa majú predávať cez organizáciu Visit Košice a Mestské informačné centrum (MiC). V najbližších dňoch by ich mali z Francúzska prepraviť do Košíc. Suveníry vo forme peňazí s motívmi zvierat, ktoré budú v predaji v košickej zoo, by podľa predpokladov mali doraziť koncom júna.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Košice
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku