Nitra bude mať svoju vlastnú eurobankovku s vyobrazením hradu a Corgoňa

25.09.2018 13:00
Nitra, Nitriansky hrad
Nitra Autor: ,

Mesto Nitra bude mať svoju vlastnú eurobankovku. Ústredným grafickým motívom bude vyobrazenie Nitrianskeho hradu a sochy Corgoňa.

Bankovka s nulovou hodnotou poteší predovšetkým zberateľov, nie je určená do peňažného obehu ani ju neprijme žiadny automat.

Vychádza v náklade 10.000 kusov, do predaja bude spustená počas tohtoročných osláv Svetového dňa cestovného ruchu 27. septembra.

Zaujímavosťou je, že ide o jediný suvenír, ktorého hodnota časom narastá. Prvé série z roku 2015 a 2016 sa predávajú dnes v cenách od päť do 60 eur, skonštatoval Andrej Jančovič z nitrianskeho mestského úradu.

Myšlienka vydávania suvenírových eurobankoviek s nulovou hodnotou prišla z Francúzska. Jej koncept vytvoril v roku 2015 Richard Faille v spolupráci s Národnou bankou Francúzska a s povolením Európskej centrálnej banky.

Hlavnou filozofiou je podpora cestovného ruchu a zároveň zachovanie kultúrneho dedičstva krajín Európy.

Na Euro Souvenir bankovkách vyrobených z pravého bankového papiera sú zobrazované najvýznamnejšie kultúrne a historické pamiatky alebo zaujímavé turistické miesta.

Turisti a zberatelia navštevujú jednotlivé lokality zapojené do tohto konceptu s cieľom skompletizovať si svoju zbierku nulových eurobankoviek.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nitra #eurobankovky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku