Fiľakovo chce vybudovať nový cyklochodník

16.11.2018 14:00
cyklista, voda, tekutiny,
Ilustračné foto. Autor:

Samospráva Fiľakova chce vybudovať nový cyklochodník. Ten by mal spojiť železničnú stanicu s priemyselnou zónou. Ako uviedla hovorkyňa mesta Klaudia Kovácsová, mesto na tento účel žiada z akčného plánu rozvoja okresu Lučenec regionálny príspevok 175-tisíc eur.

Ako priblížil primátor mesta Attila Agócs, nový cyklochodník by mal v dvoch etapách nadväzovať na už existujúci 588 metrov dlhý cyklochodník, prechádzajúci mestským parkom.

„Naším zámerom je vystavať jednu časť, ktorá spojí cyklochodník v parku so železničnou stanicou, a druhú časť, ktorá sa naň napojí pri autobusovej stanici a bude prechádzať cez železničné priecestie až k priemyselnej zóne. V súčasnosti je plán potiahnuť ho k tej časti zóny, ktorú chceme revitalizovať prostredníctvom cezhraničného projektu Interreg,“ ozrejmil primátor s tým, že v budúcnosti sa budú usilovať o pokračovanie jeho výstavby až po koniec priemyselnej zóny.

Nový koridor by mal podľa neho zjednodušiť prístup zamestnancov tamojších závodov do práce.

Podľa prednostky mestského úradu Andrey Mágyelovej mesto na projekt žiada príspevok z Akčného plánu rozvoja okresu Lučenec vo výške 175-tisíc eur, ktoré chce dofinancovať sumou takmer 2 500 eur. Podľa jej slov sa tieto prostriedky použijú na vypracovanie projektovej dokumentácie oboch pripravovaných častí cyklochodníka, pasportizáciu dotknutých pozemkov, geodetické práce, inžinierske činnosti a na samotnú realizáciu.

„Prvá časť cyklochodníka, ktorá bude spájať park so železničnou stanicou, by mala mať dĺžku 228 metrov a šírku päť metrov. Druhá časť, smerujúca k priemyselnej zóne pozdĺž Šávoľskej cesty, bude dlhá 250 metrov a široká dva metre,“ konkretizovala prednostka s tým, že výsledná dĺžka novovybudovaného cyklochodníka však bude závisieť od priemernej ceny obstarania.

Druhá časť cyklochodníka, slúžiaceho peším aj cyklistom, tiež zvýši bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky na frekventovanej Šávoľskej ceste. „Túto cestu využíva množstvo osobných áut, ale aj kamióny zabezpečujúce prepravu pre podniky sídliace v priemyselnej zóne. V súčasnosti je tam chodník v nevyhovujúcom stave, preto je pohyb cyklistov a peších na tejto trase veľmi nebezpečný,“ doplnila Mágyelová.

Zámer mesta podľa primátora už prešiel cez Výbor pre rozvoj okresu Lučenec a tiež cez rozvojovú radu pri Úrade vlády SR. „Teraz čakáme na definitívny verdikt. V prípade schválenia je výstavba plánovaná na najbližšie dva roky,“ uzavrel Agócs.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Fiľakovo #cyklochodník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku