Fiľakovský hrad zažil rekordnú sezónu, navštívilo ho 31 000 ľudí

20.11.2018 14:00
Fiľakovský hrad
Fiľakovský hrad. Autor:

Približne 31 000 ľudí navštívilo počas tohtoročnej turistickej sezóny Fiľakovský hrad v okrese Lučenec, vďaka čomu šlo o najúspešnejšiu sezónu v jeho histórii, informovala riaditeľka Hradného múzea Fiľakovo (HMF) Viktória Tittonová, podľa ktorej na hrad zavítalo medziročne o zhruba 3000 turistov viac.

Najviac ľudí prišlo na podujatia Hradné hry a Noc múzeí a galérií, čo sú počas každého roka naše dve najväčšie akcie. Istou zaujímavosťou je, že stúpol podiel domácich návštevníkov hradu.

Po minulé roky totiž viac ľudí, asi 60 percent, prichádzalo z Maďarska a zvyšok zo Slovenska.

Tohto roku to bolo približne 55 percent maďarských turistov a podiel slovenských návštevníkov stúpol na 45 percent, konkretizovala Tittonová.

Ako pokračovala, vďaka príjemnému počasiu počas tohtoročnej jesene prichádzalo na hrad relatívne veľa návštevníkov aj počas októbra a novembra, čo v predchádzajúcich rokoch nebývalo pravidlom. Turistickú sezónu na Fiľakovskom hrade oficiálne ukončili 15. novembra.

Medzi tohtoročné novinky, ktoré si pre návštevníkov pripravili zamestnanci HMF, patrilo napríklad sprístupnenie dvoch chodieb v hradnom kopci, ktoré boli vyhĺbené ku koncu druhej svetovej vojny ako protiletecké kryty.

Pracovníci múzea ich vyčistili od odpadu, ktorým boli zapratané a inštalovali v nich novú expozíciu Fiľakovo 1938 – 1945, približujúcu osudy mesta a jeho obyvateľov počas vojny. Ďalšou novinkou bola nová vstupná brána do hradného areálu v štýle priestorovej grafiky.

V súčasnosti prebieha vo Fiľakove projekt revitalizácie podhradia a čiastočnej rekonštrukcie hradu, ktorý mesto ako vlastník pamiatky realizuje v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg.

Samospráva cez neho získala približne milión eur, pričom výsledkom má byť napríklad zastrešenie jednej z delových bášt, nové parkovisko pod hradom či informačné miesto, zriadené v doteraz nevyužívanej tristoročnej bašte niekdajšieho mestského opevnenia.

#Fiľakovský hrad
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku