Šikmá veža v Pise sa prestala nakláňať, dokonca sa sčasti narovnala

Slávna veža v talianskom meste Pisa sa prestala nakláňať, dokonca sa o kus vyrovnala vďaka inžinierskym prácam, ktoré majú túto stredovekú pamiatku a jednu z hlavných talianskych turistických atrakcií zachrániť. Informovala o tom agentúra AFP.

22.11.2018 11:25
debata (1)
Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
Pisa, šikmá veža v Pise, turistka, dievča, Taliansko, Ilustračné foto.

„Veža v Pise je stabilná a jej naklonenie sa nepatrne znížilo,“ oznámil tím odborníkov, ktorý dohliada na priebeh reštauračných prác a neskoro románsku zvonicu (kampanilu) 17 rokov monitoruje.

Profesor inžinierstva na univerzite v Pise Nunziante Squeglia, ktorého citujú talianske médiá, uviedol, že odklon veže vysokej 54,4 metra od zvislej osi sa znížil o štyri centimetre.

Odklon je teraz o pol stupňa menší než na prelome tisícročí. „Je to ako by sme jej z veku ubrali dve storočia,“ konštatoval ďalší z odborníkov tímu, profesor Salvatore Settis.

Stavba mramorovej zvonica sa začala v roku 1173. Kvôli ílovitému podložiu sa značne nakláňala už v čase, keď sa dokončilo jej tretie poschodie a trvalo takmer storočie, kým sa v stavbe pokračovalo.

V tom čase získala aj ďalšiu „chybu na kráse“: vtedajší stavitelia sa v snahe eliminovať vplyv vratkých základov rozhodli najvyššie poschodie podložiť. Veža sa tým mala „dorovnať“, ale to sa nepodarilo – zvonica už nebola len naklonená, ale aj prehnutá.

Až v 14. storočí mohli robotníci na vrchol osadiť najťažší zo všetkých siedmich zvonov, ktorý vážil tri a pol tony.

Vežu nakoniec dokončili okolo roku 1350 (s naklonením 2,1 metra).

Zvonica sa však nakláňala ďalej a na začiatku 90. rokov minulého storočia sa od zvislej osi odchyľovala o viac ako päť stupňov, teda o 4,5 metra. V tej dobe odborníci presadili jej uzavretie.

Nasledujúce záchranné práce v rokoch 1993 až 2001, počas ktorých sa spevnilo podložie, rovnako ako veža, viedli k zmenšeniu naklonenia zvonica o 44 centimetrov. Náklady prác agentúra AFP vyčíslila na 28 miliónov eur.

Klenot talianskej architektúry stojí na námestí Piazza dei Miracoli v Pise, kde sa nakláňajú všetky budovy, žiadna však toľko ako preslávená pamiatka. Veža slúži ako zvonica susednej baziliky Panny Márie.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #šikmá veža