Zdieľané bicykle budú v Nitre pokračovať, pribudnúť by mali stanovištia

26.12.2018 13:00
bicykel
Ilustračné foto. Autor:

Zdieľané bicykle budú v Nitre pokračovať aj v roku 2019. Nitranom a návštevníkom mesta budú slúžiť opäť od marca. Počas zimy absolvujú servisné prehliadky a potrebné opravy.

Do systému arriva bike sa za prvé dve sezóny zaregistrovalo takmer 11 000 užívateľov a bicykel si spolu požičali 32 000-krát.

V roku 2018 sa počet prenájmov bicyklov oproti prvému roku skoro strojnásobil – požičané boli takmer 24 000-krát.

Sezóna trvá od marca do konca novembra. Najpopulárnejším stanovišťom je Mestský park, ktoré by sa budúci rok malo dočkať zastrešenia.

„Zdieľané bicykle už nie sú len pokusom, ale sa osvedčili a používajú sa čím ďalej, tým viac. Dnes máme funkčný model, o ktorý majú záujem aj iné mestá. Druhým v poradí po Nitre bude Žilina,“ informoval generálny riaditeľ spoločností Arriva na Slovensku László Ivan.

Systém bikesharingu v Nitre by sa v roku 2019 mohol rozrásť o ďalšie stanovištia i bicykle. Najväčší záujem majú Nitrania o rozšírenie na Klokočinu a zámerom Arrivy je dostať bicykle aj do priemyselného par­ku.

„Očakávame, že v Nitre budeme bikesharing rozvíjať. Bude to závisieť od dohody s predstaviteľmi mesta,“ podotkol Ivan.

V prípade záujmu mesta je dopravný podnik pripravený poskytnúť na Klokočinu aj elektrobicykle, keďže sídlisko sa nachádza na kopci.

„Má to iné predpoklady aj inú cenu, potrebné je vysoké napätie pre dobíjanie bicyklov. Všetko je však možné a bude to závisieť na tom, čo bude mesto pokladať za svoje priority,“ podotkol Ivan.

Ako ďalej dodal, v Nitrianskom kraji prejavili záujem o systém zdieľaných bicyklov všetky väčšie mestá. Pre tie pripravuje dopravca „bikesharing light“ s menším rozsahom aj rozpočtom, aby ho samosprávy s nižším počtom obyvateľov ako krajské mesto boli schopné utiahnuť.

Aj v druhej sezóne zaznamenal dopravca iba jeden vandalský útok na bicykel a jednu stratu arriva bike. Na zákaznícku linku a facebookovú stránku obyvatelia nahlasovali bicykle odložené mimo stanovíšť.

„Nitrania považujú zdieľané bicykle za súčasť svojho mesta. Aj vďaka záujmu obyvateľov sa arriva bike vyhli problémom, aké mali zdieľané bicykle napríklad v Bratislave,“ uviedla riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností Arriva na Slovensku Petra Helecz.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nitra #bikesharing #zdieľané bicykle
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku