V budapeštianskej kaviarni obsluhujú hostí roboty. Najvtipnejšia je Paprika

27.01.2019 07:00

Zvonku vyzerá budapeštianska kaviareň Enjoy Café podobne ako iné podniky tohto druhu, kam ľudia chodia na raňajky, na čaj alebo na pohárik vína. Ale vnútri sa ukáže, že ide o mimoriadne miesto: o hostí v kaviarni sa starajú roboty.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Pepper wants to have donuts #budapestcoffeeshops

Príspevok, ktorý zdieľa Enjoy Budapest Café (@enjoybudapestcafe),

Podľa agentúry Reuters zvládnu všetko, čo sa od obsluhy v kaviarni čaká, a k tomu aj niečo navyše. Roznášajú jedlo a pitie, rozprávajú vtipy, zatancujú si s deťmi alebo si len tak poklábosia s hosťami.

Za nápadom stojí technologická firma E-Szoftverfejlesztö, ktorá chce ľuďom z mäsa a kostí priblížiť revolúciu v automatizácii a umelej inteligencii.

Robotickí čašníci a servírky vysokí približne ako šesťročné dieťa sa v kaviarni pohybujú po vopred určených trasách a rozvážajú objednané pochúťky zákazníkom. Tí si musia dávať pozor, aby obsluhe neprekážali v ceste.

Iní roboti, tak ako napríklad Paprika, sa starajú o zábavu. Môžu sa s hosťami rozprávať, s tými odvážnejšími aj zatancovať.

Robotku Papriku, ktorú vyvinula japonská firma SoftBank, museli upraviť tak, aby počula hostí v kaviarenskom šume, hovorí majiteľ Enjoy Café Tibor Csizmazia.

Podľa recenzií, aké o kaviarni doteraz vznikli, sú hostia nadšení zo zábaviek, aké Paprika robí, a sú zhovievaví k trochu ťažkopádnemu štýlu práce, ktorým sa ona i jej kolegovia vyznačujú.

Hoci vo svete panujú obavy, že roboty vytesnia ľudí z práce, v budapeštianskej kaviarni to neplatí. „Musíme zamestnávať dvojnásobok ľudí oproti minulosti, pretože aby sme ovládali 16 až 20 robotov od deviatej ráno do deviatej večer, musíme mať v zálohe IT špecialistov,“ povedal Csizmazia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Budapešť #kaviareň #robot
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku