Fašiangové zvyky ožijú v múzeu Zlatých Moraviec, nebude chýbať ani tradičné jedlo

13.02.2019 10:45

Fašiangové popoludnie, ktoré pripomenie zvyky tohto obdobia, pripravuje na 20. februára o 16:00 Mestské múzeum v Zlatých Moravciach, pobočka Ponitrianskeho múzea v Nitre.

ľudové piesne zaspieva spevácka skupina Zlatomoravčianka a na gajdách zahrá Dominika Cigáňová z folklórneho súboru Briežok z Jedľových Kostolian.

Ako informovala Ľubica Packová-Zahradárová z Ponitrianskeho múzea, nebude chýbať ani ochutnávka tradičného fašiangového jedla.

Fašiangy patria medzi pohyblivé sviatky, začínajú sa od Troch kráľov a končia Popolcovou stredou. Vrcholí nimi obdobie zábav pred 40-dňovým pôstom pred Veľkou nocou.

„Fašiangové obdobie bolo časom priadok, zakáľačiek, svadieb, fašiangových obchôdzok s rôznymi typmi masiek a tancami. Stierali sa pri nich spoločenské rozdiely, parodovali sa oficiálne ceremoniály, povolania, činnosti, ale i konkrétni ľudia,“ priblížila Packová-Zahradárová.

Počas tohto obdobia sa konzumovali veľmi sýte jedlá, napríklad klobásy, slanina a hojne sa požíval alkohol.

Funkciu obradového pečiva mali šišky, pampúchy a fánky, ktoré mnohé gazdinky doteraz v tomto období pripravujú. Fašiangové zvyky sa v redukovanej podobe dodnes zachovávajú na väčšine územia Slovenska.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Zlaté Moravce
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku