Filmový štáb nového Bonda mieri do Matery – kedysi hanby, dnes pýchy Talianska

15.02.2019 12:15
BRITAIN BOND, Daniel Craig
Daniel Craig v bondovke Casino Royale. Autor:

Ďalšia bondovka, ktorej pracovný názov znie Bond 25, a v ktorej bude agenta 007 piatykrát a naposledy hrať Daniel Craig, sa bude čiastočne natáčať v juhotalianskom meste Matera. Informoval o tom server The Local.

Matera sa pred mesiacom stala, spolu s bulharským Plovdivom, európskym hlavným mestom kultúry pre rok 2019.

Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov pritom mesto obývala chudoba a hrozil mu postupný rozpad, dnes sa teší ochrane UNESCO a ročne privíta stovky tisíc návštevníkov.

Natáčanie v Matere sa začne 6. apríla a film by mal ísť do kín na začiatku budúceho roka. Filmári už v meste v juhotalianskom regióne Basilicata určili lokácie: Bond sa objaví v historickom centre, pri románskej katedrále, v niekoľkých kamenných uliciach a nakoniec sa ocitne v mestskej časti Sassi di Matera, kde si ľudia od paleolitu vytesávali svoje obydlia do vápencových skál.

Pohľad na mesto Matera v Taliansku.
Pohľad na mesto Matera v Taliansku. Autor: SHUTTERSTOCK

James Bond už má Taliansko hojne precestované – v posledných rokoch sa vyskytol v Benátkach, Ríme, Siene, pri Gardskom aj Comskom jazere, v horách pri stredisku Cortina d'Ampezzo a na pobreží Sardínie.

Bond 25 je však prvá snímka, ktorá mieri na juh talianskej „topánky“.

Filmová kamera si Materu obľúbila už dávno – natáčalo sa tu viac ako päť desiatok filmov a televíznych produkcií, okrem iného Evanjelium sv. Matúša talianskeho režiséra Piera Paola Pasoliniho alebo Umučenie Krista od americko-austrálskeho herca a režiséra Mela Gibsona.

Basilicata patrí medzi najchudobnejšie talianske regióny, Matera pred časom u Talianov vyvolávala predstavu špiny a núdze.

Jaskyne, v ktorých ešte v 50. rokoch žili rodiny bez kanalizácie a elektriny, sa v krajine verejne pranierovali ako „národná hanba“.

Sassi di Matera, jedno z najstarších ľudských osídlení na svete, napokon násilím vypratali a jeho obyvateľov presunuli do novovybudovaného bývania.

Teraz je toto miesto, ktoré je odvtedy vo vlastníctve štátu, hlavnou turistickou atrakciou mesta.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Taliansko #bondovka #Daniel Craig #James Bond
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku