V Káhire otvorili najširší visutý most na svete. Pozrite si fotografie

16.05.2019 12:15
Káhira, Egypt, most
Most sa volá Dlho ži, Egypt. Autor: ,

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v stredu slávnostne otvoril nový visutý most cez rieku Níl, ktorý sa považovažuje za najširší svojho druhu na svete.

Podľa tlačovej agentúry Reuters ide o jeden zo série megaprojektov tamojšej vojenskej vlády zameraný na zlepšenie infraštruktúry a zvýšenie zamestnanosti.

Most, ktorý sa klenie nad Nílom južne od centrálnej časti Káhiry, je kľúčovým článkom diaľnice tiahnucej sa od Červeného mora na východe k severozápadnému stredomorskému pobrežiu Egypta a jeho účelom je pomôcť pri redukcii dopravných zápch v hlavnom meste. Sísí otvoril most spoločne s niekoľkými ministrami a vojenskými generálmi.

Nový visutý most ponad Níl.
Nový visutý most ponad Níl. Autor: Reuters, AMR ABDALLAH DALSH

Most s názvom Rawd al-Faradž má vo svojom najširšom bode šesť dopravných pruhov v každom smere a meria na šírku 67,3 metra.

Na jeho výstavbu použili približne milión kubických metrov betónu a 1400 kilometrov oceľových drôtov pre jeho 160 nosných lán. Guinnessova kniha rekordov potvrdila, že ide o najširší visutý most sveta.

Nový most v Káhire.
Nový most v Káhire. Autor: Reuters, AMR ABDALLAH DALSH

Most pretína ostrov Warrák, kde žije 100.000 obyvateľov, z ktorých niekoľkí protestovali proti demoláciám súvisiacim s jeho výstavbou.

K ďalším ambicióznym projektom, ktoré iniciovala Sísího vláda, patrí rozšírenie Suezského prieplavu, dokončené v roku 2015, a stále prebiehajúca výstavba nového hlavného mesta východne od Káhiry.

Nový visutý most v Káhire.
Nový visutý most v Káhire. Autor: Reuters, AMR ABDALLAH DALSH
Nový most cez rieku Níl.
Nový most cez rieku Níl. Autor: Reuters, AMR ABDALLAH DALSH
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Egypt #Káhira #Most #Níl
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku