Viete, kde sa nachádza najstaršia lekáreň v Európe?

, 03.06.2019 07:00
Dubrovník, lekáreň, Chorvátsko
Takto nejako vyzerali kláštorné lekárne v 14. storočí. Autor:

Viete, kde sa nachádza tretia najstaršia lekáreň v Európe? V chorvátskom Dubrovníku! Pracuje od roku 1317.

Základy farmácie položili v našich končinách liečiteľské rehoľné rády. Keď budete kráčať po najznámejšej pešej promenáde v historickej časti Dubrovníka s názvom Placa alebo Stradun smerom na západ, so zvonicou (Bell tower) za chrbtom, v jednej z posledných uličiek napravo so zaujímavými štvorcovými kachličkami (podľa nich miesto ľahko spoznáte) sa nachádza historická lekáreň otvorená od 14. storočia.

Nachádza sa v areáli františkánskeho kláštora a ak by bola meradlom jej histórie neprerušená prevádzka od založenia až po dnešok, s najväčšou pravdepodobnosťou ju možno vyhlásiť za najstaršiu nepretržite fungujúcu lekáreň v Európe.

Spočiatku slúžila len pre potreby františkánskych mníchov, ale neskôr do nej chodili nakupovať aj bežní obyvatelia mesta.

Biele dvojkrídlové dvere vedú do funkčnej časti...
Biele dvojkrídlové dvere vedú do funkčnej časti lekárne, vnútri je však zakázané fotografovať. Autor: Dávid Popovič, mystudio.sk

Františkáni boli významní lekárnici, vedeli pripravovať lieky z liečivých bylín – masti, čaje, prášky a mnohé iné. Vraj to tam rozvoniavalo mätou, šalviou, medovkou, jednoducho bylinkami, ktoré mnísi pestovali v kláštornej záhrade.

Do funkčnej časti kláštornej „Ljekarne Mala Brača“ (otvorené 9. – 18. h) dnes môžete vojsť cez biele dvojkrídlové presklené dvere, na ktorých je, bohužiaľ, nápis: Nefotografovať!

Myslí sa tým nefotografovať vnútri, kde stoja v rade reálni klienti a na policiach vidíte aj bežné moderné liečivá a doplnky výživy, aké sa predávajú v našich lekárňach.

Lekáreň však dodnes pripravuje rôzne prípravky podľa starých receptúr, od pleťových vôd zo stredomorských bylín až po krémy z prírodných olejov bez konzervantov, ktoré sa stali vyhľadávanými suvenírmi.

Nádherný starožitný porcelán v starom...
Nádherný starožitný porcelán v starom lekárenskom múzeu. Autor: Dávid Popovič, mystudio.sk

Ak si chcete pozrieť staré lekárenské múzeum, treba vojsť do kláštorného dvora s krížovou chodbou. Tam sa už platí vstupné 30 chorvátskych kún (cca 4 eurá).

Múzeum uchováva aj veľmi cenné knihy z odboru farmakológie a medicíny, lekárnické príručky či rukopisy s dvoma tisíckami receptov na prípravu liekov i tajomných prípravkov.

Najstaršia farmakologická kniha bola napísaná už v 13. storočí. Bohužiaľ, historické listiny o lekárni a jej osudoch neexistujú, zhoreli pri požiari, ktorý nasledoval počas tragického zemetrasenia v roku 1667.

Biele dvojkrídlové
		dvere vedú do funkčnej časti...
+7V krížovej chodbe
		františkánskeho kláštora sa...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Chorvátsko #kláštor #Dubrovník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku