Klinika doktora Frankensteina priblížila históriu budovy Platón v Košiciach

Komentovanými prehliadkami pod názvom Klinika doktora Frankensteina sa Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (FF UPJŠ) v Košiciach v piatok zapojila do Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Ako za organizátorov akcie uviedla Patrícia Fogelová, v rámci tohto podujatia budovu Platón z roku 1906 sprístupnili verejnosti prvýkrát. V minulosti v nej sídlila aj pôrodnica, dnes je súčasťou areálu FF UPJŠ.

13.09.2019 16:00
debata

Cieľom komentovanej prehliadky bolo priblížiť verejnosti jej históriu a poukázať na jej pôvodný účel. Súčasťou akcie bola tiež výstava historických medicínskych exponátov, pomocou ktorých chceli organizátori popularizovať históriu medzi odbornou aj laickou verejnosťou.

„Komentované prehliadky sú primárne určené pre študentov stredných škôl, ale takisto aj pre širšiu verejnosť. Ak má niekto záujem a chce, tak sa môže prísť pozrieť a dozvedieť sa niečo o histórii tejto budovy a o histórii pôrodníctva a gynekológie v Košiciach,“ povedala ešte v čase trvania akcie Fogelová s tým, že stavba slúžila aj ako detský domov či neonatológia.

Budova je postavená v romanticko-secesnom štýle a projektovali ju bratia Arpád a Gejza Jakabovci. Ako dodala, stoja aj za budovou Štátneho divadla v Košiciach či Jakabovým palácom.

Pri názve podujatia sa Katedra histórie FF UPJŠ inšpirovala tým, že v medzivojnovom období v areáli pôsobil aj lekár Otakar Frankenstein. Marián Gladiš z FF UPJŠ v jednom z vydaní univerzitného časopisu pripomenul, že na miesto primára pôrodnice prišiel z Prahy a neskôr sa stal riaditeľom košickej pobočky Štátneho ústavu pre vzdelávanie a výcvik pôrodných asistentiek. Bol aj zdravotný radca a autor náučno-populárnych článkov, no s literárnou postavou okrem mena podľa neho nemal nič spoločné.

Klinika doktora Frankensteina
Klinika doktora Frankensteina
+14Klinika doktora Frankensteina

„Keď sa pôrodnica vysťahovala, tento areál niekoľko rokov chátral a vedenie univerzity UPJŠ sa ho rozhodlo odkúpiť a zriadiť tu FF, ktorá je najmladšou fakultou UPJŠ,“ pripomenula Fogelová s tým, že uvedená budova nesie názov po antickom filozofovi tak, ako všetky v tomto areáli.

debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #prehliadka #Univerzita Pavla Jozefa Šafárika #Klinika doktora Frankensteina