Múzeum holokaustu vzalo do úschovy najväčšiu zbierku nacistických predmetov v krajine

Múzeum holokaustu v Buenos Aires v stredu vzalo do úschovy najväčšiu zbierku nacistických predmetov, akú kedy objavili v Argentíne. Viac ako 70 nacistických kúskov našli pred dvoma rokmi v dome istého zberateľa v skrytej izbe v rámci vyšetrovania umeleckých diel so zakázaným pôvodom. Predmety zostanú v správe múzea, až kým sa neskončí vyšetrovanie.

03.10.2019 13:00
debata

Riaditeľ múzea Marcelo Mindlin uviedol, že spomínané predmety, ktoré podporili „nenávisť, smrť a deštrukciu“, budú súčasťou výstavy „v službe sprostredkovania demokratických hodnôt, vzdelania a boja o pamäť, aby sa neopakovali tragédie ako holokaust“.

Nacistické predmety našla argentínska federálna polícia a agenti Interpolu počas razie 8. júna 2017. Tajná izba, v ktorej boli, sa nachádzala za veľkou knižnicou v dome zberateľa v Buenos Aires.

Medzi kúskami v jeho zbierke boli napríklad busty Adolfa Hitlera, prístroj na meranie veľkosti hlavy, ktorý sa používal na určovanie rasovej čistoty, sochy nacistických orlíc s hákovými krížmi pod ich pazúrmi, hračky, ktorými nacisti ovplyvňovali deti, nacistické presýpacie hodiny, škatuľa s harmonikami či negatív fotografie Hitlera držiaceho lupu, ktorá je podobná jednému z nájdených kúskov. Podľa argentínskych a nemeckých odborníkov sú predmety zväčša originály.

Hlavnou hypotézou, s ktorou pracujú vyšetrovatelia i členovia argentínskej židovskej komunity, je, že predmety do Argentíny priviezli nacisti po druhej svetovej vojne, keď sa krajina stala útočiskom niektorých nacistických vojnových zločincov.

Vlastnenie nacistických predmetov je v Argentíne ilegálne v prípade, že by mohli u verejnosti podnietiť rasovú alebo náboženskú nenávisť.

V súkromí ich však možno vlastniť. Či spomínaný zberateľ porušil zákon proti diskriminácii, zatiaľ úrady neurčili. Obvinili ho však z vlastníctva predmetov zakázaného pôvodu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Argentína #Nacisti #Buenos Aires