Tisíce gurmánov mieria na festival dobrôt do Margecian

10.10.2019 13:40

Obec Margecany sa už po deviaty raz premení na obrovskú kuchyňu pod holým nebom. Svoje schopnosti predvedú tí najlepší kuchári a kuchárky zo širokého okolia, ale aj zo zahraničia. Návštevníci sa tak môžu tešiť na kulinárske špeciality a bohatý program.

Deviaty ročník najväčšieho gurmánskeho festivalu v Košickom kraji prinesie počas najbližšieho víkendu (12.-13.októbra 2019) bohatú kulinársku ponuku. Margecianske fajnoty sa každoročne rozširujú, čo do počtu návštevníkov i kuchárov.

Aj tohto roku sa tak na poslednom TOP podujatí Košického samosprávneho kraja odprezentujú regionálne kuchyne z Dolného Spiša, Šariša, Horehronia a Abova. V nedeľu budú návštevníkov lákať navyše aj zahraničné kuchyne z Česka, Poľska, Švédska, Rumunska, Gruzínska, Vietnamu, Ukrajiny, Maďarska, Litvy, ale aj Bosny a Hercegoviny.

“Margecianske fajnoty sú skvelým príkladom, ako vybudovať silné lokálne podujatie. Teší nás aj to, že vďaka krajskému programu Terra Incognita sa nám darí rozhýbať cestovný ruch na Gemeri nielen počas tohto podujatia, ale, už tradične, po ňom ostáva v Margecanoch nová atrakcia pre turistov. Kým vlani sme otvorili technickú pamiatku Margeciansky tunel, kde vznikla otvorená galéria, tento rok ju obohatíme o novú atrakciu. Pribudne tu päť drevených sôch trpaslíka Svetlonoška, ktorý povedie turistov od Margecian až k tunelu. Aj takýmto spôsobom sa snažíme oživiť kultúrne pamiatky a zatraktívniť ich pre návštevníkov,” povedal predseda KSK Rastislav Trnka.

Zástup sôch trpaslíka Svetlonoška privedie návštevníkov až do Margecianskeho tunela, kde vznikne svetelná inštalácia. Rozsvecovať sa bude postupne pri prechode pútnikov.

Autorom sôch vysokých štyri metre je umelecký rezbár Adam Bakoš. Slávnostné otvorenie projektu je plánované na prvý deň Margecianskych fajnot.

Hlavný program podujatia bude rozdelený na dvoch veľkých pódiách, kde sa vystriedajú folklórne súbory a ľudové skupiny. V Gastro stane sa odprezentujú všetky regionálne a zahraničné kuchyne, ktoré môžu návštevníci ochutnávať. Na podujatí nebude chýbať ani živá kuchyňa a obľúbená ulička remesiel.

Margecianske fajnoty sú pripravené aj na príchod malých jedákov, na ktorých čaká samostatné detské zábavisko plné atrakcií.

“Prístupný bude areál Husej pláže a možnosť absolvovať výlet do okolia vyhliadkovým autobusom. Ten sa zastaví pri Drevenom moste v Štefanskej Hute, pri národnej technickej pamiatke Margeciansky tunel a pri dedičnej štôlni Jozef v Gelnici. Počas podujatia prebehne aj slávnostné odhalenie sôch Svetlonosov v Parku Fajnot,” doplnil starosta Margecian Igor Petrík.

Vstupné na podujatie je 5 € na mieste (3 € v predpredaji cez Ticketportal). Vstup pre dôchodcov nad 63 rokov, držiteľov ŤZP a ŤZP-S je 3 €. Deti do výšky 140 cm majú voľný vstup.

Obyvatelia Margecian majú po predložení občianskeho alebo iného dokladu totožnosti vstup taktiež zadarmo.

Pre všetkých návštevníkov je prichystané záchytné parkovisko a autobusová kyvadlová doprava, ktorá bude priamo od parkoviska až na podujatie a späť premávať každých 30 minút.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Margecany #jedlo #festival
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku