Hádky okolo zhorenej Notre-Dame: Prezident Macron odmieta pôvodný vzhľad veže

Vo Francúzsku sa v posledných dňoch vyhrotili hádky o tom, ako presne zrekonštruovať časti parížskej katedrály Notre-Dame, ktoré 15. apríla zničil požiar.

15.11.2019 14:30
požiar paríž francúzsko katedrála notre-dame Foto: ,
Pohľad na katedrálu Notre-Dame po požiari, 16. Apríla 2019.
debata

Tie vyústili už aj do osobných invektív medzi francúzskym architektom Philippom Villeneuveom, ktorý je šéfom tímu architektov rekonštruujúcich túto významnú pamiatku, a generálom francúzskej armády Jeanom-Louisom Georgelinom, ktorý je šéfom celej rekonštrukcie, informuje Bbc.com.

Hlavným bodom sporu je pritom ikonická tenká veža v strede katedrály, ktorá pri požiari kompletne zhorela.

Názor hlavného architekta Villeneuvea, že ju treba obnoviť v jej pôvodnej podobe, má prekvapivo silnú opozíciu, a podľa generála Georgelina musí mať nová veža „súčasný“ charakter a moderný vzhľad.

Nejde pritom len o výmysel generála, ktorý z neznámych dôvodov dostal možnosť rozhodovať o podobe kultúrnych pamiatok.

O „súčasnom“ a modernom vzhľade novej veže začal ako prvý hovoriť francúzsky prezident Emmanuel Macron a generál Georgelin teda len háji jeho názor.

Hlavný architekt Villeneuve nedávno vyhlásil, že trvá na tom, aby nová veža bola replikou tej starej, a že ak zvíťazí myšlienka „modernej“ veže, on sa na takomto barbarstve nebude podieľať.

„Buď sa to zrekonštruuje v pôvodnej podobe, alebo si spravia ‚modernú‘ vežu, ale v tom prípade bezo mňa,“ vyhlásil Villeneuve pre televíziu RTL.

Generál Georgelin mu v stredu veľmi nediplomaticky odkázal, aby nestál v ceste údajnému pokroku. „Čo sa týka hlavného architekta, už som sa dávnejšie vyjadril, že by mal zavrieť zobák,“ povedal.

debata chyba
Viac na túto tému: #Notre Dame #požiar v Notre-Dame