Nová diaľnica rovno pod balkónmi? Keď je verejný záujem nad práva obyvateľov

Obyvatelia egyptskej Gízy sú rozhorčení kvôli stavbe, ktorá vedie na niektorých miestach v tesnej blízkosti balkónov obytných domov.

16.05.2020 09:55
debata (5)

Užívatelia sociálnych sietí zverejnili zábery stavby dotýkajúcej sa činžiakov a jeden z obyvateľov povedal, že bude môcť vodičov prechádzajúcich áut pozvať na lodžiu na čaj.

Zábery, ktoré sa objavili tento týždeň, sú z gízskej časti Al-Umráníja. Stavba sa má dokončiť tento rok a je súčasťou projektu Os kráľa Salmána, nazvaného podľa kráľa Saudskej Arábie, s ktorou má Egypt rozsiahle kontakty.

Šéf egyptskej agentúry pre obnovu generál Mahmúd Nasar v rozhovore s televíziou MBC Egypt povedal, že domy v blízkosti stavby budú zbúrané a ak ich postavili s povolením, dostanú obyvatelia náhradu. Podľa neho dokončeniu projektu nič nebráni.

„Tá stavba nás pripravila o slnko a o vzduch. Medzi tým mostom a balkónom nie je vôbec priestor, sme úplne uväznení,“ povedal jeden z obyvateľov domu v blízkosti Hani Sabha. „Mám povolenie tu bývať od mestskej časti Al-Umráníja, dodávajú nám vodu a elektrinu. Každý byt má vlastnú nájomnú zmluvu,“ dodal.

„Keď prechádza auto, môžem vodiča pozvať na čaj na balkón… ja, ktorý som sa prisťahoval kvôli lepšiemu vzduchu,“ citovala agentúra AFP ďalšieho obyvateľa, ktorý si neželal byť menovaný.

Minister dopravy Kámil Vazír projekt obhajoval s tým, že ide o stavbu mimoriadnej dôležitosti. „Nemôžeme obetovať záujem celej provincie kvôli jednému alebo dvom domom,“ povedal.

Cesta má spojiť severnú a južnú časť provincie Gíza a podľa Vazíra ju denne použije až 750 000 áut. Vazír tiež povedal, že zostavili ministerskú komisiu, ktorá má nájsť pre poškodených náhradné byty.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Egypt #diaľnice