Dedinčanov žijúcich na 800-metrovom útese presťahovali do nových bytov

21.05.2020 09:00

Desiatky obyvateľov čínskej dediny, ktorá sa nachádza na 800 metrov vysokom útese, presťahovali do nových bytov. Zhruba 84 domácností našlo novú strechu nad hlavou na sídlisku v meste Čao-ťüe, ktoré je od obce vzdialené 70 kilometrov. Sťahovanie je súčasťou národnej kampane na ukončenie chudoby v krajine do konca tohto roka.

Dedina Atulie'er v provincii S'-čchuan sa preslávila v roku 2016, keď médiá obleteli fotografie dospelých a detí, ako šplhajú po útese len s pomocou ratanových rebríkov, píše BBC. Neisté rebríky boli pritom jediným spôsobom dedinčanov, ako sa dostať mimo svoju uzavretú obec. Krátko na to vláda zakročila a nahradila vratké ratanové rebríky oceľovými.

Pre mnohých dedinčanov, ktorí sú z menšiny Iov žijúcej v Atulie'er po mnoho generácií, budú nové byty veľká zmena. Štátne médiá zverejnili snímky, na ktorých vidno, ako sa tešia z nového bývania. Sídlisko budú obývať spolu s ďalšími chudobnými obyvateľmi z provincie.

Dedina by sa mala stať turistickými miestom a zostane v nej žiť zhruba 30 domácností. Podľa štátneho denníka China Daily budú mať tieto domácnosti na starosti miestny cestovný ruch, prevádzkovať ubytovacie zariadenia a sprevádzať turistov. Okresná správa má s Atulie'er ambiciózny plán – chystá sa tam nainštalovať lanovku, ktorá by prevážala turistov, a rozvinúť aj okolité oblasti.

#útesy #presťahovanie #dedina #Čína
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku