Zasľúbená zem? Krajina v centre Európy je pre prisťahovalcov najdrahšia

, 10.08.2020 07:00
Švajčiarsko, Alpy, visutý most, Grächen, Zermatt
Visutý most vo švajčiarskych Alpách. Ilustračné foto. Autor: ,

Bohatá krajina pod Alpami je snom mnohých ľudí. Švajčiarske hodinky, banky, čokoláda, príroda, ale aj vysoká životná úroveň sú povestné. Preto niet divu, že pre prisťahovalcov je to mimoriadne drahá krajina, čo potvrdil aj najnovší prieskum.

Tri z desiatich najdrahších miest na svete pre prisťahovalcov sa nachádzajú práve vo Švajčiarsku, uvádza Thelocal. V top dvadsiatke sa nachádza už len jedno ďalšie európske mesto – na 19. priečke je Londýn.

Aj keď sa niektoré mestá ako Paríž, Barcelona, ​​Amsterdam, Brusel, Miláno či Frankfurt notoricky považujú za drahé pre život, žiadne z nich sa neumiestnilo na popredných priečkach.

Hlavným dôvodom je koronavírusová kríza – a sila niektorých mien voči iným. Švajčiarsky frank, ktorý je už jednou z najsilnejších mien na svete, zabezpečil, že švajčiarske mestá zostali na špici zoznamu, zatiaľ čo ostatné európske mestá klesli.

Štvrtý Zürich, ôsmy Bern a deviata Ženeva sa v rebríčku objavili bok po boku s ázijskými mestami a niekoľkými mestami z USA.

Najdrahšie mesto na svete pre prisťahovalcov je Hongkong, prvú trojku dopĺňajú turkménsky Ašchabad a japonské Tokio.

Výskumný projekt vypracovala americká poradenská spoločnosť Mercer, ktorá skúmala rôzne ukazovatele na určenie životných nákladov pre prisťahovalcov v mestách po celom svete. Zohľadnila výkyvy mien, náklady na jedlo, bývanie, dopravu, zábavu, oblečenie a potreby pre domácnosť.

Vedci tvrdia, že pre vedenia miest je výzvou zaistiť stabilitu napriek neistým časom. To sa týkalo najmä dvoch hlavných súčasných problémov – zmeny podnebia a pandémie Covid-19.

Desať najdrahších miest pre prisťahovalcov:

  • 1. Hongkong
  • 2. Ašchabad
  • 3. Tokio
  • 4. Zürich
  • 5. Singapur
  • 6. New York
  • 7. Šanghaj
  • 8. Bern
  • 9. Ženeva
  • 10. Peking

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Švajčiarsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku