Chrám v Magnezitovciach má neobvyklú architektúru

Pre Gemer neobvyklou modernistickou architektúrou sa vyznačuje evanjelický kostol v Magnezitovciach v okrese Revúca, ktorý patrí spolu s Koprášskym viaduktom a tunelom medzi hlavné turistické zaujímavosti tejto obce v Revúckom okrese.

18.08.2020 15:10
debata
Na snímke evanjelický kostol v Magnezitovciach... Foto: TASR, Branislav Caban
Magnezitovce evanjelický kostol Na snímke evanjelický kostol v Magnezitovciach v Revúckom okrese postavený v modernistickom, pre Gemer neobvyklom slohu.

Podľa Petra Kosku z občianskeho združenia Gotická cesta sa zaraďuje medzi mladšie sakrálne pamiatky regiónu, keďže bol postavený až v roku 1933.

Kostol je modernistická stavba, má atypickú fasádu s prvkami art deco, ktorej dominuje oblúkový kazetovaný portál s nápisom Soli Deo Gloria (Jedine bohu sláva). Veža na stupňovitom štíte je súčasťou hmoty kostola, priblížil Koska.

Terajší kostol podľa neho nahradil starší tolerančný chrám, z ktorého do nového svätostánku preniesli drevený barokový mobiliár kazateľnicu, krstiteľnicu a oltár.

Práve spojenie presvetleného interiéru s veľkými, akoby industriálnymi oknami, a barokového mobiliáru, robí tento kostol jedinečným, podotkol Koska.

Ako na stránke Pamiatkového úradu SR uvádza Soňa Ščepánová, magnezitovský kostol spolu s ďalším podobným gemerským chrámom v Rimavskej Píle predstavujú komplexné architektonicko-dizajnové súbory, ktoré si zachovali, nesporne aj vďaka polohe v ústraní mimo hlavných prúdov, v súčasnosti už čoraz vzácnejšiu autentickú ucelenosť.

Nie sú zapísané ako národné kultúrne pamiatky. Vďaka ich výrazným architektonickým a umelecko-remeselným hodnotám ich však chceme navrhnúť na zápis do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu SR, avizovala Ščepánová.

Obec Magnezitovce vznikla v roku 1960 spojením dvoch dedín Mníšan a Kopráša. Spomínaný kostol je situovaný v časti Mníšany, neďaleko staršej zvonice z 19. storočia.

debata chyba
Viac na túto tému: #Revúca