Na korňanskej rope si pochutnáva nový desivý strážca

, , 30.10.2020 07:00

Neveľká obec v čadčianskom okrese je známa svojím unikátnym ropným prameňom.

Zdroj: TASR

Okrem ropy, ktorá sa rozlieva do malého jazierka, z výveru občas uniká aj plyn metán, ktorý sa sem-tam vznieti. Ropu z prameňa využívali ľudia počas vojny na svietenie v príbytkoch.

Nad geologickou raritou je postavená drevená „ťažobná veža“, na ktorej veje slovenská vlajka. Okrem drevenej konštrukcie teraz k výveru pribudla ďalšia atrakcia – podobizeň čerta.

Povesť zo 17. storočia totiž hovorí, že svojho času chodievali k ropnému prameňu piť čiernu vodu čerti od neďalekej Turzovky. Myšlienka sa zapáčila umelcovi Stanislavovi Mikovčákovi, ktorý vytvoril Strážcu tajomstva čiernej vody. Je zhotovený z neobvyklých stavebných prvkov.

V minulosti žili v obci Korňa furmani, ktorí používali pri ťažbe dreva reťaze – a práve z nich je čert vyhotovený. Reťaze na dielo darovali sochárovi priamo občania, ktorí od teraz budú mať počas vychádzok nový bod programu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ropa #Korňa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku