Najbezpečnejší dopravný prostriedok? Bicykel. Toto sú najlepšie mestá pre cyklistov

, 08.12.2020 07:00

Hromadná doprava sa stala synonymom hrozby nákazy, aj keď je len náhoda, že obe slová sa začínajú na tri rovnaké písmená.

Naopak, cyklistika, ako ekologický, rýchly a navyše nízkorizikový spôsob presunov sa dostáva do popredia. Ktoré mestá Európy podľa Travel and Leisure na vyznavačov dvoch pedálov myslia najintenzívnejšie a vytvorili cyklistom najlepšie podmienky?

Vo väčšine veľkých miest si môžete požičať bicykel a šliapať do pedálov, no niektoré metropoly urobili aj veľký kus práce, aby bola táto doprava jednoduchá, bezpečná a pohodlná. Napríklad Kodaň vybudovala paralelne s cestami široké cyklopruhy, takže dve kolesá sú mimoriadne efektívne.

Ani mesto svetiel sa nenechalo zahanbiť. Objavovanie Paríža na kolobežke či bicykli z mestskej požičovne je stokrát zábavnejšie ako sedenie v aute či autobuse v hustej premávke či v tmavom metre.

Mníchov

V okruhu ôsmich kilometrov od centra Mníchova budete podľa úradov rýchlejší a pružnejší na bicykli ako akýmkoľvek iným dopravným prostriedkom.

Nájdete tu vyhradené jazdné pruhy, cyklistické dopravné semafory a viac ako 1 100 kilometrov označených trás.

Barcelona

Prezrieť si toto výnimočné mesto z bicykla je najlepší nápad. Začiatok je ideálny na námestí Plaça Catalunya a od neho je väčšina barcelonských pozoruhodností v okruhu 9 kilometrov – Sagrada Familia, Víťazný oblúk a Casa Batlló.

Kodaň

V Dánsku vlastní bicykel deväť z 10 ľudí a 25 percent ľudí sa rozhodne ísť bicyklom, ak je cesta pred nimi kratšia ako 5 kilometrov.

Preto nie je žiadnym prekvapením, že hlavné mesto Kodaň je pre cyklistov rajom. Má obrovskú sieť cyklotrás a pruhov a rozsiahlu cyklistickú superdiaľnicu, ktorá spája viac ako 25 mestských častí hlavného mesta.

Amsterdam

Holandsko je krajina bicyklov, Amsterdam ich hlavným mestom. Hovorí sa, že v meste je viac bicyklov ako ľudí. V roku 2017 sa 68 percent ciest do a z práce a školy uskutočňovalo na bicykli.

Paríž

Objavovať metropolu Francúzska je najkrajšie z bicykla – sú z neho najkrajšie výhľady a dá sa vyhnúť hustej premávke. Prezrieť si Eiffelovku cestou pozdĺž Seiny, alebo prejsť na druhý breh a preskúmať ponuku obchodov na Champs-Élysées.

Antverpy

Ako turista najlepšie splynie s týmto nádherným historickým belgickým mestom, ktoré je dlho späté s cyklokultúrou? Jednoducho treba nasadnúť na sedadlo a šliapnuť do pedálov.

Antverpy majú niekoľko cyklotrás, ktoré sú prispôsobené nováčikom a turistom, vrátane riečnej trasy, ktorá prevedie pozdĺž a cez rieku Scheldt a cez neďaleké dediny. Cesta dlhá 30 kilometrov sa začína a končí v centre Antverp, ale poskytuje aj úžasný vstup do mesta a okolitých oblastí.

Bordeaux

Tento rušný francúzsky región vhodný pre peších má takmer 650 kilometrov cyklistických chodníkov, ktoré sa križujú cez Bordeaux a okolo neho.

Bazilej

Toto švajčiarske mesto má k cyklistike veľmi vrúcny vzťah – a je to vidieť. Cyklochodníkmi priamo z mesta sa dá napojiť na ďalšie trasy, ktoré vedú až do iných krajín. Ďalšou možnosťou je spoznávať švajčiarske mestá z bicykla, požičať sa dá v jedom meste, doviezť sa a vrátiť v inom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#cyklistická trasa #cyklistická infraštruktúra #cyklista
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku