Najbezpečnejší dopravný prostriedok? Bicykel. Toto sú najlepšie mestá pre cyklistov

Hromadná doprava sa stala synonymom hrozby nákazy, aj keď je len náhoda, že obe slová sa začínajú na tri rovnaké písmená.

08.12.2020 07:00
debata (2)

Naopak, cyklistika, ako ekologický, rýchly a navyše nízkorizikový spôsob presunov sa dostáva do popredia. Ktoré mestá Európy podľa Travel and Leisure na vyznavačov dvoch pedálov myslia najintenzívnejšie a vytvorili cyklistom najlepšie podmienky?

Vo väčšine veľkých miest si môžete požičať bicykel a šliapať do pedálov, no niektoré metropoly urobili aj veľký kus práce, aby bola táto doprava jednoduchá, bezpečná a pohodlná. Napríklad Kodaň vybudovala paralelne s cestami široké cyklopruhy, takže dve kolesá sú mimoriadne efektívne.

Ani mesto svetiel sa nenechalo zahanbiť. Objavovanie Paríža na kolobežke či bicykli z mestskej požičovne je stokrát zábavnejšie ako sedenie v aute či autobuse v hustej premávke či v tmavom metre.

Mníchov

V okruhu ôsmich kilometrov od centra Mníchova budete podľa úradov rýchlejší a pružnejší na bicykli ako akýmkoľvek iným dopravným prostriedkom.

Nájdete tu vyhradené jazdné pruhy, cyklistické dopravné semafory a viac ako 1 100 kilometrov označených trás.

Barcelona

Prezrieť si toto výnimočné mesto z bicykla je najlepší nápad. Začiatok je ideálny na námestí Plaça Catalunya a od neho je väčšina barcelonských pozoruhodností v okruhu 9 kilometrov – Sagrada Familia, Víťazný oblúk a Casa Batlló.

Kodaň

V Dánsku vlastní bicykel deväť z 10 ľudí a 25 percent ľudí sa rozhodne ísť bicyklom, ak je cesta pred nimi kratšia ako 5 kilometrov.

Preto nie je žiadnym prekvapením, že hlavné mesto Kodaň je pre cyklistov rajom. Má obrovskú sieť cyklotrás a pruhov a rozsiahlu cyklistickú superdiaľnicu, ktorá spája viac ako 25 mestských častí hlavného mesta.

Amsterdam

Holandsko je krajina bicyklov, Amsterdam ich hlavným mestom. Hovorí sa, že v meste je viac bicyklov ako ľudí. V roku 2017 sa 68 percent ciest do a z práce a školy uskutočňovalo na bicykli.

Paríž

Objavovať metropolu Francúzska je najkrajšie z bicykla – sú z neho najkrajšie výhľady a dá sa vyhnúť hustej premávke. Prezrieť si Eiffelovku cestou pozdĺž Seiny, alebo prejsť na druhý breh a preskúmať ponuku obchodov na Champs-Élysées.

Antverpy

Ako turista najlepšie splynie s týmto nádherným historickým belgickým mestom, ktoré je dlho späté s cyklokultúrou? Jednoducho treba nasadnúť na sedadlo a šliapnuť do pedálov.

Antverpy majú niekoľko cyklotrás, ktoré sú prispôsobené nováčikom a turistom, vrátane riečnej trasy, ktorá prevedie pozdĺž a cez rieku Scheldt a cez neďaleké dediny. Cesta dlhá 30 kilometrov sa začína a končí v centre Antverp, ale poskytuje aj úžasný vstup do mesta a okolitých oblastí.

Bordeaux

Tento rušný francúzsky región vhodný pre peších má takmer 650 kilometrov cyklistických chodníkov, ktoré sa križujú cez Bordeaux a okolo neho.

Bazilej

Toto švajčiarske mesto má k cyklistike veľmi vrúcny vzťah – a je to vidieť. Cyklochodníkmi priamo z mesta sa dá napojiť na ďalšie trasy, ktoré vedú až do iných krajín. Ďalšou možnosťou je spoznávať švajčiarske mestá z bicykla, požičať sa dá v jedom meste, doviezť sa a vrátiť v inom.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #cyklista #cyklistická trasa #cyklistická infraštruktúra