Vlastivedný sprievodca a aktivista Ivor Švihran uverejnil nápady na niekoľko krásnych miest, kam sa Bratislavčania môžu vybrať na kratší či celodenný výlet. Neskorooktóbrové počasie potulkám v prírode praje, stačí si vybrať.
Jarovská bažantnica a pohraničie
Chránený areál tereziánskej bažantnice sa nachádza v okrese Bratislava 5, je významný ako prvok ekologickej stability v poľnohospodárskej a urbanizovanej krajine a ako jediný kompaktne zachovaný barokový krajinný útvar.
Od nej sa dá prechádzať až po starú colnicu na Bergu. Dá sa ísť po pohraničiarskej signálke, ale aj inými cestami.
Biskupické luhy
Chránené územie európskeho významu, ktoré sa nachádza v katastrálnom území Ružinova, Podunajských Biskupíc, Kalinkova a Nových Košarísk. Správca územia je CHKO Dunajské luhy. Majú rozlohu 869,03 hektárov, takže ak potrebujete veľa priestoru a milujete nížinu lužných lesov, je to územie ako stvorené pre vás.
Od Vlčieho hrdla cez Micherovu zátoku, Kopáč, Bajdel, Jegeneš až po Lieskovec s arcibiskupským letohrádkom. Stretnete tu diviaky, kríže, posiedky, staré aleje, srnky a všeličo iné.
Devínska Kobyla
Devínska Kobyla je so svojimi 514 metrami najvyšším bodom Bratislavy. Nedávno na nej otvorili zaujímavú rozhľadňu, ktorá sa stala lákadlom. Ponúka výhľady na rakúske Moravské pole či zrúcaninu hradu Devín.
Zaujímavé sú aj staré kamenné domy v údoliach a Sandbergom. Dostanete sa sem od Karlovej Vsi, Dúbravky, Devínskej i Devína.
Domové role
Prekvapivo aj územie medzi Ústrednou nákladnou stanicou a Malým Dunajom je extravilánom mesta. Nájdete tu bývalé prievozské družstvo aj mestský areál na Čiernom lese s minisalašom.
Lesopark
Známy lesopark sa nachádza na kopcoch nad mestom, je skvelým miestom pre deti i dospelých, pri vstupe do parku je na vrchu Kamzík.
Pokojne by sa sem zmestili všetci Bratislavčania. Ideálne urobiť si okruh alebo prejsť cez hrebeň. Podobne ako na jar sa zrejme bude tolerovať prechod cez Marianku a Biely kríž.
Rusovský zámocký park
Park svojou jedinečnou polohou v blízkosti hlavného mesta ponúka súčasnému frustrovanému človeku malú oázu harmónie a relaxu. Predstavuje najväčšiu plochu komponovanej zelene v Bratislave od severu Rusoviec až po Čunovo a je tiež extravilánovou zeleňou.
Starohájsky ostrov a Pečňa
Petržalčania majú síce na svojom území krásne lesoparky Starý a Zrkadlový háj, no oba sú vedené ako intravilán mesta.
Pre pobyt v prírode by preto mali vyhľadať až dva vzdialenejšie ostrovy. Nájdete tu aj bunker B-S-15 Ostrov, ktorý bol súčasťou prvorepublikového opevnenia Bratislavy.
Bunker Ostrov sa nachádza na najjužnejšom cípe Starohájskeho ostrova, vedie k nemu cesta hustým lužným lesom.
Urnový háj a záhorská krajina
Jediný bratislavský cintorín, ktorý leží v extraviláne, je Urnový háj, preto ho v rámci pobytu v prírode môžete počas Dušičiek navštíviť. Nachádza sa na západe Bratislavy, na svahoch Malých Karpát v riedkom lese.
Zároveň môžete tráviť čas aj kdekoľvek vo voľnej krajine od Lamača cez Bystricu až k Devínskemu Jazeru.
Vinohrady
Vinohrady sú skvelým priestorom na voľný „rozbeh“. Prevedie vás nimi trasa od Ahoja cez Koziarku a Slanec, ponad Starú Raču až k hranici s Jurom. Aké jednoduché.
Žabí majer
Aj rozsiahla záhradkárska oblasť v Rači je súčasťou extravilánu. Nachádza sa medzi Račianskou ulicou, areálom podniku Istrochem a ulicou Bojnická. Územie je špecifickým biotopom z hľadiska flóry a fauny.
Preteká ním odvodňovací kanál prepojený so Šúrskym kanálom, čo umožňuje hniezdenie viacerých druhov vodného vtáctva a výskyt rôznych druhov žiab. Nevynechajte ani blízke vajnorské staré letisko.