Župné knižnice v Prešovskom kraji začali s požičiavaním e-kníh zdarma

Prešovský samosprávny kraj zaviedol vo svojich regionálnych knižniciach novú službu požičiavania elektronickej literatúry. Takzvané e-knihy môžu čitatelia využívať počas pandémie zadarmo. Na zavedenie nového knižničného informačného systému pre osem knižníc vo svojej pôsobnosti vyčlenil kraj 142-tisíc eur.

14.11.2020 15:00
debata

Ako informovala hovorkyňa Úradu PSK Daša Jeleňová, iniciatíva sprístupniť požičiavanie elektronickej literatúry vznikla ešte minulý rok.

Po testovacej prevádzke je v týchto dňoch už naplno k dispozícii čitateľom ôsmich knižníc v pôsobnosti krajskej samosprávy v Prešove, Poprade, Levoči, Svidníku, Bardejove, Vranove nad Topľou, Humennom a v Starej Ľubovni.

„Som rád, že sa nám službu podarilo zrealizovať, už teraz registrujeme veľký záujem. Čitatelia si jednoducho môžu požičiavať knihy online, čo je veľkou výhodou najmä v tejto komplikovanej covidovej dobe, kedy nemusia fyzicky knižnicu navštíviť a všetko funguje v online priestore. Verím, že poteší aj to, že počas pandémie ponúkame elektronické knihy zdarma, “ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Pred spustením tejto služby bolo potrebné prejsť na nový informačný systém DAWINCI. Župné knižnice si museli zakúpiť novú, modernú výpočtovú techniku a zrealizovať konverziu dát z predchádzajúceho systému do nového.

„Na tento účel sme z rozpočtu kraja poskytli financie vo výške viac ako 142– tisíc eur a ako sa ukazuje, sú to dobre vynaložené finančné prostriedky. Ak chceme mať moderné kultúrne inštitúcie, je potrebné postupne sa približovať vzoru knižníc v zahraničí a maximálne vychádzať v ústrety našim čitateľom,“ dodal Majerský.

Platforma sprístupňuje užívateľom knižníc takmer desaťtisíc titulov. Čitatelia si môžu požičať na mesiac maximálne tri e-knihy, ktoré po dosiahnutí časového limitu z ich účtu zmiznú. Postup, ako získať elektronické tituly do mobilu, tabletu alebo čítačky majú knižnice uvedené na svojich webových portáloch.

„Podmienkou je mať platný čitateľský preukaz a zaplatené ročné členské. Čitateľ musí byť zaregistrovaný nielen na portáli palmknihy.cz, ale následne si musí nainštalovať aj potrebnú e-readingovú aplikáciu. Služba je prepojená s online katalógom jednotlivých knižníc, v ktorom si záujemca knihy vyberá a vypožičiava,“ informovala vedúca Odboru kultúry Úradu PSK Emília Antolíková.

Podľa jej slov, aj keď e-knihy celkom nemôžu nahradiť klasické výtlačky, nová služba však poskytuje istý komfort, prispieva k zlepšovaniu čitateľskej gramotnosti a prístupu ku knihám. PSK pritom zo svojho rozpočtu prispieva aj na rozšírenie knižničného fondu. V posledných troch rokoch župa na nákup kníh poskytla vyše 290-tisíc eur.

debata chyba
Viac na túto tému: #Prešovský samosprávny kraj #knižnice #e-knihy