To je temnota! Štokholm nezažil celý mesiac ani hodinu slnečného svitu

, 14.12.2020 07:00

Niekoľko častí Švédska, vrátane hlavného mesta Štokholm, nezažilo v decembri podľa oficiálnych meraní ani jedinú hodinu slnečného žiarenia.

Rovnako ako v Štokholme, ani prístroje v Karlstade, údolí Tarfala v Kirune a na severnom myse Öland tento mesiac nenamerali žiadne slnečné svetlo, uviedla na Twitteri meteorologička Ulrika Elvgrenová.

Vo Švédsku je pritom typické, že zamračený november nahradí v decembri ostrý chlad, no jasnejšia obloha. To sa však tento rok na mnohých miestach krajiny neudialo, píše The Local.

V Štokholme zaznamenali naposledy slnečný svit 28. novembra a v Karlstade 27. novembra. A tieto dve mestá sa nachádzajú v južnej polovici Švédska.

Juh krajiny, konkrétne Štokholm, zažil celý mesiac bez akýchkoľvek hodín slnečného žiarenia naposledy v roku 1934.

Na severe sa vlády už ujala polárna noc – ročné obdobie, keď slnko vôbec nevychádza.

Kiruna, najsevernejšie mesto, si od východu Slnka odvykne 10. decembra a znova ho uvidí až na Nový rok. Najvzdialenejšiu obývanú dedinu Keinovuopio pohltila polárna noc 2. decembra.

A v najsevernejšom bode krajiny, Treriksrösete, Slnko tento rok zapadlo poslednýkrát ešte v novembri.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Švédsko #Štokholm
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku