Jedna z najvýraznejších postáv v betlehemu dokonca okamžite dostala prezývku Darth Vader podľa zloducha zo série Hviezdne vojny, napísala agentúra Reuters.
Panna Mária, svätý Jozef, traja králi a pastieri vyzerajú tento rok ako obrie hranaté šachové figúry. V rokoch 1965 až 1975 ich vytvorili pedagógovia a študenti umeleckej školy v talianskom meste Castelli, ktoré je známe svojou výrobou keramiky.
Práve doba vzniku vysvetľuje estetický výraz, ale tiež to, prečo v scéne zrodenia Ježiša figuruje aj kozmonaut. Autori vtedy chceli pripomenúť čerstvé úspechy ľudstva v dobývaní vesmíru a prvé pristátie na Mesiaci v roku 1969.
Vykročenie Vatikánu mimo bezpečie tradície však na veriacich príliš veľký dojem neurobilo. Mnohí v komentároch na sociálnych sieťach píšu o tom, že im betlehem pripadá znepokojujúci alebo dokonca ohavný.
„Čo to tu na vatikánskom námestí v mene kresťanstva vytvorili? To príšerné dielo, ktoré ako by tu pristálo z Marsu, sa slovami ani nedá opísať,“ napísal na Twitteri užívateľ A. A. Michelangelo.
Ďalší upozornili na to, že odvážny výber jasličiek je tento rok obzvlášť nevhodný, pretože ľudia v neistom svete sužovanom pandémiou koronavírusu hľadajú pevný bod v tradíciách. „Čakali sme na nejaké znamenie znovuzrodenia. Toto však ľudí len mätie a skľučuje,“ povedal Reuters Alfredo Chiarelli, ktorý na Svätopeterskom námestí už 30 rokov predáva suveníry.
Výber jasličiek pre Vatikán je každý rok prekvapením a cirkevný štát sa snaží dávať priestor aj súčasným umelcom. V roku 2018 napríklad vznikol obrí reliéf s výjavom narodenia Ježiša Krista a klaňanie troch kráľov zo 700 ton piesku, jedným z autorov bol aj český umelec Radovan Živný.