Ikonická Champs-Élysées sa navždy zmení, Paríž do prestavby investuje 250 miliónov

Známy parížsky bulvár Champs-Élysées sa má do roku 2030 premeniť na oázu zelene, ktorá dá oveľa viac priestoru chodcom a naopak obmedzí prevádzku aut.

12.01.2021 14:30
Champs-Elysées, Paríž, Francúzsko, Foto:
Champs-Elysées
debata

Starostka metropoly Anne Hidalgová nedeľníku Le Journal du Dimanche povedala, že radnica chce do projektu investovať 250 miliónov eur.

Nový kabát však veľkomestská tepna získa až po letných olympijských hrách, ktoré bude Paríž organizovať v roku 2024.

Bulvár dlhý 1,9 kilometra sa má podľa Hidalgovej zmeniť na „podivuhodnú záhradu“ tak, aby sa mu opäť vrátil lesk. Projekt, podľa ktorého sa bude miesto revitalizovať, pripravil architekt Philippe Chiambaretta a jeho kancelária PCA-Stream.

Prvýkrát predstavilo mesto plány na obnovu Champs-Élysées už v roku 2019, teraz autori do projektu zapracovali pripomienky úradov i verejnosti. Priestor pre motorové vozidlá by sa mal zmenšiť o polovicu, zvýšiť by sa naopak mal komfort chodcov a množstvo zelene.

Bulvárom podľa prepočtov prejde denne okolo 100.000 ľudí, z ktorých až 65 percent tvoria turisti. Parížania sa naopak frekventovanej triede známej aj vďaka množstvu obchodov s luxusným tovarom skôr vyhýbajú.

„Legendárna ulica v posledných 30 rokoch stratila svoju niekdajšiu slávu. Parížania ju postupne opúšťajú a navyše ju zasiahlo niekoľko kríz: ekonomická, zdravotná a tiež protesty žltých viest či štrajky,“ citoval britský denník The Independent z vyjadrení výboru pre obnovu Champs-Élysées.

Bulvár vznikol už v roku 1670, ale svoju súčasnú podobu získal až počas rozsiahlej prestavby mesta, ktorú v druhej polovici 19. storočia začal prefekt Georges-Eugene Haussmann.

Champs-Élysées je tradične dejiskom slávnostných prehliadok počas štátneho sviatku pri príležitosti výročia dobytia Bastily, tvorí tiež posledný úsek cyklistických pretekov Tour de France.

debata chyba
Viac na túto tému: #Paríž #Champs-Élysées