Múr nárekov, Krížová cesta aj Svätý hrob sú biele. Jeruzalem je po rokoch pod snehom

18.02.2021 15:00
Izrael, sneh, Jeruzalem
Sneh na Skalnom dóme v Starom meste Jeruzalema. Autor: ,

Obyvateľov Jeruzalema vo štvrtok ráno prekvapila snehová pokrývka, podľa denníka Haarec prvá za šesť rokov. Snežiť v Jeruzaleme začalo v stredu popoludní a zhruba desať centimetrov napadlo cez noc. Biela vrstva tak ráno pokrývala Múr nárekov, Skalný dóm a ďalšie významné pamiatky. Sneh narušil dopravu a školákom sa začala výučba neskôr.

V jeruzalemskom Starom meste sa deti guľovali, zatiaľ čo do svätostánkov na rannú modlitbu mierili židia, kresťania a moslimovia.

Snehová nádielka do Jeruzalema prilákala obyvateľov ďalších častí krajiny. „Prišli sme z Tel Avivu, aby sme sa hrali v snehu,“ povedal agentúre Reuters Ben Miller. „Sneh v Jeruzaleme máme zriedka. Naposledy to podľa mňa bolo v roku 2013,“ dodal.

Husto snežiť začalo v stredu, čo viedlo k prerušeniu verejnej dopravy a zablokovaniu vjazdu do Jeruzalema. Neskôr sa doprava obnovila.

Sneh na židovskom
		cintoríne na Olivovej hore.
Skalný dóm v
		Jeruzaleme pod
		snehom.
+6Snehuliak s rúškom v
		Jeruzaleme.

V niektorých oblastiach s väčšou snehovou nádielkou zostali cez deň podľa Haarecu školy zatvorené, v Jeruzaleme sa začala výučba neskôr. Uzavrelo sa tiež niekoľko prírodných parkov a turistických chodníkov.

Cez noc snežilo aj vo výšinách na severe Západného brehu Jordánu, v Galilei a na Golane. Na úpätí hory Hermon napadlo 60 centimetrov, snežiť tam má podľa predpovede aj počas štvrtka.

Snežilo tiež na juhu v obci Micpy Ramon. Tam sa ale pokrývka rýchlo roztopila.

V priebehu dňa má sneženie slabnúť. V piatok bude podľa predpovedí v severnom a centrálnom Izraeli chladno a má pršať. Otepliť sa má až v sobotu.

#sneh #jeruzalem
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku